34.4° Constanța Vin., 19 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6795
34.4° Constanța Vineri, 19 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6795

A marcat patru goluri în 20 de minute și este golgheterul preliminariilor Euro 2024

Virgil STOIAN 22 noiembrie 2023 | 00:00 747

Belgia a avut parte de o partidă lejeră împotriva Azerbaijanului, scor 5-0, în ultima etapă a Grupei F a preliminariilor Euro 2024, iar atacantul Romelu Lukaku a făcut spectacol, marcând de patru ori.

A marcat patru goluri in 20 de minute si este golgheterul preliminariilor Euro 2024

Belgianul Romelu Lukaku a înscris patru goluri în partida cu Azerbaijan

Calificată deja la turneul final înaintea partidei de sâmbătă, Belgia a tratat cu seriozitate partida cu Azerbaijan, scor 5-0.

În minutul 17, Romelu Lukaku deschidea scorul cu o lovitură de cap, șapte minute mai târziu azerii rămâneau în inferioritate numerică după eliminarea lui Israfilov.

Belgia s-a dezlănțuit, iar atacantul legitimat la AS Roma a mai marcat de trei ori în minutele 26, 30 și 37, „diavolii” având și un gol anulat de VAR pentru ofsaid în prelungirile primei reprize.

Selecționerul Domenico Tedesco a decis să își menajeze atacantul pe care l-a înlocuit la pauză cu Openda, iar partea a doua a fost mai puțin spectaculoasă, cu un singur gol marcat în minutul 90 de Trossard.

În vârstă de 30 de ani, Romelu Lukaku a punctat de 13 ori în această campanie de calificare și este golgheterul preliminariilor Euro 2024.