Anul XX Nr. 6794
39.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Al treilea favorit, în sferturile de la Australian Open 2024

Virgil STOIAN 25 ianuarie 2024 | 00:00 1007

Daniil Medvedev a făcut luni pasul spre sferturile de la Australian Open 2024, dublul finalist de la Melbourne trecând în patru seturi de surprinzătorul Nuno Borges (Portugalia - locul 69 ATP).

Al treilea favorit, in sferturile de la Australian Open 2024

Daniil Medvedev, în sferturile Australian Open 2024: Victorie cu Nuno Borges

Medvedev, cap de serie trei, s-a impus în patru seturi, scor 6-3, 7-6(4), 5-7, 6-1, la capătul unui meci care a durat trei ore și 7 minute.

A fost cea de-a 25-a victorie din carieră pentru Daniil la Grand Slamul din Melbourne.

De știut:

În sferturi, pentru rusul Medvedev va urma meciul cu Hubert Hurkacz, favorit 9 la Melbourne. Polonezul a trecut în optimi de francezul Arthur Cazaux, scor 7-6(6), 7-6(3), 6-4.

Medvedev este dublu finalist la Melbourne, la edițiile din 2021 și 2022. A fost învins în ultimul act de Novak Djokovic, respectiv Rafael Nadal (acum doi ani).

Daniil este un fost lider mondial, el urcând pe primul loc al ierarhiei ATP pe 28 februarie 2022.

Medvedev are în palmares un titlu de Grand Slam, cel cucerit la US Open în 2021.