28.7° Constanța Dum., 21 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6797
28.7° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Ana Bogdan, victorie în sferturile WTA Iași – Duel în semifinale cu o jucătoare din România care reprezintă Cipru

Virgil STOIAN 23 iulie 2023 | 00:00 762

Ana Bogdan (49 WTA) a reușit o calificare facilă în semifinalele turneului WTA 125 de la Iași, după ce a trecut în două seturi de elvețianca Simona Waltert (131 WTA), scor 6-0, 6-4.

Ana Bogdan, victorie in sferturile WTA Iasi – Duel in semifinale cu o jucatoare din Romania care reprezinta Cipru

Duel Ana Bogdan – Raluca Șerban în semifinalele WTA Iași

A doua favorită și campioană en-titre a turneului de la Iași, Ana a reușit un prim set perfect, în care jocul i-a ieșit de minune, iar adversara nu a reușit să îi pună probleme.

Și setul al doilea putea fi decis mult mai repede, după ce românca a condus cu 5-2, însă în ciuda eforturilor Simonei Waltert, care a revenit până la 5-4, Ana Bogdan a reușit calificarea în semifinale.

De știut:

În semifinale, Ana Bogdan se va duela cu Raluca Șerban (166 WTA), jucătoare născută în România, dar care din 2019 joacă sub culorile Ciprului.

Calificarea în semifinale este recompensată cu 4770 de euro și 57 puncte în ierarhia WTA de simplu.

BCR Iași Open are loc în perioada 17-23 iulie, pe zgură, face parte din categoria WTA 125, are premii totale în valoare de $115,000, iar la start pe tabloul principal s-au aflat 32 de jucătore. Campioana en-titre (de la ediția din 2022) este Ana Bogdan.