30.4° Constanța Dum., 21 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6797
30.4° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Anglia s-a calificat în sferturile Campionatului European Under-21 din România şi Georgia

Virgil STOIAN 27 iunie 2023 | 00:00 660

Selecţionata Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal Under-21 din România şi Georgia, duminică, din postura de câştigătoare a Grupei C, după ce a învins Israelul cu 2-0.

Anglia s-a calificat in sferturile Campionatului European Under-21 din Romania si Georgia

Anthony Gordon (16) şi Emile Smith-Rowe (68) au marcat golurile englezilor, la Tbilisi.

Germania, deţinătoarea titlului, este aproape de eliminare după înfrângerea suferită în faţa Cehiei, cu 1-2. Vaclav Sejk (33) a deschis scorul pentru cehi, dar Angelo Stiller (70) a restabilit egalitatea. Cehia a smuls victoria prin reuşita lui Martin Vitik (87).

La Cluj-Napoca, în Grupa D, Italia a învins Elveţia cu 3-2, după ce a avut 3-0 la pauză. ''Azzurrini'' au obţinut primele lor puncte în grupă, graţie golurilor reuşite de Lorenzo Pirola (6), Wilfried Gnonto (11) şi Fabiano Parisi (45+4). Elveţia a redus din ecart după pauză, prin golurile semnate de Kastriot Imeri (47) şi Zeki Amdouni (52), cel care a înscris două goluri României pentru echipa de seniori a Elveţiei, în preliminariile EURO 2024.

Franţa a făcut un pas mare spre sferturi după victoria la limită contra Norvegiei, cu 1-0, prin golul lui Michael Olise (57).

Rezultatele de duminică:
Grupa C
Cehia - Germania 2-1 (Batumi)
Au marcat: Vaclav Sejk 33, Martin Vitik 87, respectiv Angelo Stiller 70.

Anglia - Israel 2-0 (Tbilisi)
Au marcat: Anthony Gordon 16, Emile Smith-Rowe 68.

Elveţia - Italia 2-3
Au marcat: Kastriot Imeri 47, Zeki Amdouni 52, respectiv Lorenzo Pirola 6, Wilfried Gnonto 11, Fabiano Parisi 45+4.

Norvegia - Franţa 0-1
A marcat: Michael Olise 57.