23.6° Constanța Sâm., 5 Oct. 2024
Anul XX Nr. 6873
23.6° Constanța Sâmbătă, 5 Octombrie 2024 Anul XX Nr. 6873

Anglia - Elveția 1-1 (5-3 d. l. d.). Englezii s-au calificat în semifinalele EURO 2024

Mirela PASCAL 6 iulie 2024 | 20:50 757

Anglia și Elveția s-au întâlnit în sferturile de finală EURO 2024. Anglia s-a calificat în semifinalele EURO 2024, după ce a învins-o în sferturi pe Elveția, scor 1-1 (5-3 d. l. d.).

Anglia - Elvetia 1-1 (5-3 d. l. d.). Englezii s-au calificat in semifinalele EURO 2024

Gool Anglia! Alexander-Arnold l-a învins pe Sommer, iar Anglia s-a calificat în semifinalele EURO 2024.

Gool Elveția! Amdouni a transformat de la 11 metri.

Gool Anglia! Toney a marcat de la punctul cu var.

Gool Elveția! Shaqiri l-a învins pe Pickford.

Gool Anglia! Saka a punctat de la 11 metri.

Gool Elveția! Schar a transformat de la punctul cu var.

Gool Anglia! Bellingham ”l-a executat” pe Sommer de la 11 metri.

Ratare Elveția! Pickford a parat șutul lui Akanji.

Gool Anglia! Palmer a transformat de la punctul cu var.

Info: S-a început executarea loviturilor de departajare.

Min. 113: Ocazie Elveția! Schar a primit mingea în lateral, a șutat din voleu, dar mingea s-a dus mult peste poarta lui Pickford.

Min. 106: A început a doua repriză de prelungiri.

Min. 105: S-a terminat prima repriză a prelungirilor.

Min. 102: Ocazie Anglia! Bellingham a șutat din interiorul careului, dar Sommer a prins mingea fără probleme.

Min. 94: Ocazie Anglia! Rice a șutat puternic de la peste 25 de metri, dar Sommer a respins mingea în corner.

Min. 91: A început prima repriză a prelungirilor.

Min. 90+4: S-a terminat timpul regulamentar de joc. Scorul meciului Anglia - Elveția este 1-1, iar partida intră în prelungiri.

Min. 90+3: Ocazie Elveția! Widmer a centrat în careu pentru Embolo, care a ratat reluarea spre poartă. Ulterior, balonul a ajuns la Zuber care, din întoarcere, a trimis mult peste poartă.

Min. 85: Cartonaș galben Elveția! Widmer a fost avertizat.

Min. 80: Gool Anglia! Saka, aflat în afara careului, a șutat la colțul lung și l-a învins pe Sommer.

Min. 75: Gool Elveția! Ndoye, aflat în flancul drept, i-a pasat în fața porții lui Embolo, iar acesta a băgat mingea în plasă.

Min. 67: Cartonaș galben Anglia! Kane a fost avertizat.

Min. 66: Ocazie Elveția! Aebischer a șutat din prima de la marginea careului de 16 metri, însă mingea s-a dus mult peste poarta lui Pickford.

Min. 57: Ocazie Elveția! Embolo a lovit mingea cu capul și a trimis pe poartă, dar Pickford a prins balonul fără probleme.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+1: Pauză!

Min. 45: Ocazie Anglia! Saka s-a infiltrat în careu, i-a pasat în fața porții lui Mainoo, însă șutul acestuia a fost blocat de Xhaka.

Min. 33: Cartonaș galben Elveția! Schar este avertizat.

Min. 16: Fază periculoasă Anglia! Kane a căzut în careul advers, după un duel cu Schar, însă arbitrul Daniele Orsato a lăsat jocul să continue.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start în Anglia - Elveția
Anglia: Pickford – Walker, Stones, Konsa - Trippier, Mainoo, Rice, Saka - Bellingham, Foden - Kane

Rezerve: Alexander-Arnold, Bowen, Dunk, Eze, Gallagher, Gomez, Gordon, Henderson, Palmer, Ramsdale, Shaw, Toney, Watkins, Wharton

Selecționer: Gareth Southgate

Elveția: Sommer – Schar, Akanji, Rodriguez – Rieder, Freuler, Xhaka, Aebischer - Ndoye, Embolo, Vargas

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Shaqiri, Sierro, Steffen, Stergiou, Widmer, Zakaria, Zesiger, Zuber

Selecționer: Murat Yakin

Anglia, care a avut prestații ”șterse” la EURO 2024, vine după meciul dramatic cu Slovacia, când Jude Bellingham a trimis meciul în prelungiri în 90+5. Harry Kane a marcat golul victoriei în prima repriză a prelungirilor.

De partea cealaltă, Elveția, una dintre ”revelațiile” Campionatului European din Germania, a eliminat campioana en-titre, Italia, scor 2-0.