Anul XX Nr. 6800
22.4° Constanța Miercuri, 24 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6800

Arsenal Londra a învins-o pe Bournemouth în al şaptelea minut al prelungirilor

Virgil STOIAN 5 martie 2023 | 00:00 309

Arsenal Londra a învins greu sâmbătă, pe teren propriu, formaţia Bournemouth, scor 3-2, cu un gol marcat în minutul 90+7.

Arsenal Londra a invins-o pe Bournemouth in al saptelea minut al prelungirilor

Arsenal a avut un meci dificil pe Emirates Stadium, cu Bournemouth, în etapa a 26-a din Premier League. Oaspeţii, care ocupă penultimul loc în clasament, au condus cu 2-0, prin golurile marcate de Philip Billing, în primul minut, şi Marcos Senesi, în minutul 57. Londonezii au egalat în numai opt minute. Mai întâi a a înscris Thomas Partey (min. 62), apoi a egalat Ben White (min. 70), din pasa lui Reiss Nelson. Acelaşi Reiss Nelson a înscris golul victoriei gazdelor în minutul 90+7, cu un şut cu piciorul stâng, scrie news.ro.

Victoria o păstrează pe Arsenal în postura de lider al Premier League, cu 63 de puncte, cu cinci mai multe decât ocupanta locului secund, Manchester City.

Rezultatele înregistrate sâmbătă, în etapa a 26-a din Premier League:

Arsenal Londra – Bournemouth 3-2 (Partey 62, Ben White 70, Reiss Nelson 90+7 / Billing 1, Senesi 57);

Aston Villa – Crystal Palace 1-0 (Joachim Andersen 27 autogol);

Brighton – West Ham United 4-0 (Mac Allister 18 penalti, Veltman 51, Mitoma 69, Welbeck 89);

Chelsea – Leeds United 1-0 (Chilwell 53);

Wolverhampton – Tottenham 1-0 (Adama Traore 82).