Anul XX Nr. 6792
28° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Aston Villa - Liverpool 3-3. ”Thriller” pe ”Villa Park”

Virgil STOIAN 17 mai 2024 | 00:00 1028

Aston Villa și Liverpool au oferit o partidă „de colecție” pe Villa Park, scor 3-3. A fost penultimul joc al germanului Jurgen Klopp pe banca celor de la Liverpool, echipă fără obiectiv în acest final de sezon. Golurile din această partidă au fost marcate de Youri Tielemans (minutul 12) și Jhon Duran (minutele 85 și 88) pentru Aston Villa, în timp ce pentru Liverpool au marcat Emiliano Martinez (autogol, minutul 1), Cody Gakpo (minutul 23) și Jarell Quansah (minutul 48).

În urma acestui rezultat, Aston Villa ocupă locul patru în Premier League, cu 68 de puncte, în timp ce Liverpool este pe locul trei, cu 79 de puncte.
Aston Villa - Liverpool 3-3

Min. 90+10: Fluier final! Aston Villa a încheiat la egalitate meciul cu Liverpool, scor 3-3.

„Cormoranii” au deschis rapid scorul, după un autogol provocat de campionul mondial Emiliano Martinez. Youri Tielemans a restabilit egalitatea în minutul 12. În minutul 23, batavul Cody Gakpo a readus echipa lui Klopp în avantaj. 3-1 s-a făcut în startul reprizei secunde, tânărul Quansah reușind să puncteze.

Finalul de joc i-a aparținut trupei lui Unai Emery: intrat în minutul 79, Jhon Duran a reușit o „doppietta” în minutele 85 și 88. Astfel, columbianul în vârstă de 20 ani a „incendiat” finalul partidei.

Cu acest rezultat, Villa așteaptă un pas greșit al celor de la Spurs mâine, pentru a-și asigura prezența în Champions League. Tottenham, echipa unde evoluează Radu Drăgușin, o va întâlni pe Manchester City.

Partida este extrem de importantă și pentru „cetățeni” în ecuația luptei la titlu cu Arsenal, chiar marea rivală nord-londoneză a formației lui Ange Postecoglu. Partida se va disputa de la ora 22:00.