18.4° Constanța Joi, 8 Aug. 2024
Anul XX Nr. 6815
18.4° Constanța Joi, 8 August 2024 Anul XX Nr. 6815

Atalanta - Real Madrid 0-1. Spaniolii se impun pe final, deși au jucat 73 de minute cu om în plus

Replica API 26 februarie 2021 | 00:15 1296

Real Madrid s-a impus cu greu în fața Atalantei, la Bergamo, în prima manșă a optimilor UEFA Champions League. Madrilenii au câștigat cu 1-0, chiar dacă au jucat mai bine de 70 de minute cu un om în plus, scrie digisport.ro

Atalanta a rămas în zece oameni încă din minutul 17, când Freuler a văzut direct cartonașul roșu pentru un fault asupra lui Mendy, la marginea careului.

Atalanta - Real Madrid 0-1. Spaniolii s-au impus pe final, deși au avut om în plus 73 de minute

Madrilenii s-au aruncat în atac, însă n-au reușit să creeze mare pericol la poarta italienilor. Gazdele au replicat prin Muriel, al cărui șut din afara careului nu l-a deranjat totuși pe Courtois.

Campioana Spaniei a continuat ”iureșul” în a doua repriză, dar golul a venit târziu. În minutul 86, Ferland Mendy a spart gheața cu un șut foarte bun, care nu i-a dat șanse portarului bergamez.

Real a încercat să mai înscrie o dată, ca să lămurească în mare măsură soarta calificării, însă tabela a rămas neschimbată.

Ibericii pleacă însă cu prima șansă pentru un loc în sferturi, cu toate că returul din capitala Spaniei nu se anunță ușor, în condițiile în care Atalanta este cunoscută ca o echipă a surprizelor.

Echipele în Atalanta vs. Real Madrid:

Atalanta: Gollini - Toloi, Romero, Djimsiti - Maehle, De Roon, Freuler, Gosens - Pessina - Zapata, Muriel

Rezerve: Rossi, Sportiello, Sutalo, Palomino, Lammers, Caldara, Malinovskyi, Ruggeri, Miranchuk, Ilicic, Pasalic

Antrenor: Gian Piero Gasperini

Real Madrid: Courtois - Vazquez, Varane, Nacho, Mendy - Kroos, Casemiro, Modric - Asensio, Isco, Vinicius

Rezerve: Lunin, Altube, Mariano, Arribas, Blanco, Chust, Hugo Duro, Gutierrez

Antrenor: Zinedine Zidane