34° Constanța Mie., 17 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6793
34° Constanța Miercuri, 17 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6793

Atletism: Alin Firfirică, medaliat cu aur la disc, în Cupa Europeană de aruncări

A.F. 11 martie 2024 | 00:00 329

Atletul român Alin Alexandru Firfirică a cucerit medalia de aur în proba de aruncare a discului, sâmbătă, la Cupa Europeană de aruncări de la Leiria (Portugalia), cu 66,07 metri.

Atletism: Alin Firfirica, medaliat cu aur la disc, in Cupa Europeana de aruncariAlin Alexandru Firfirică, sursa foto: European Athletics/Facebook

Pe locul secund s-a clasat Simon Pettersson, cu 63,08 metri, iar al treilea a fost germanul Daniel Jasinski, cu 61,84 metri.

În proba feminină de aruncare a discului, la Under-23, Andreea Iuliana Lungu s-a clasat pe locul 7, cu 50,61 metri.

În finala masculină B la aruncarea ciocanului, Dragoş Ionuţ Nicorici s-a clasat pe ultimul loc, 12, cu 65,98 metri.

Duminică vor concura Alexandru Novac (aruncarea suliţei), Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului) şi Vlad Turcu (aruncarea suliţei - Under-23), scrie Agerpres.