34° Constanța Mie., 17 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6793
34° Constanța Miercuri, 17 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6793

Atletism: Medalie de aur cucerită de Alessia Pop la Campionatele Balcanice de marş

A.F. 12 martie 2024 | 00:00 412

Atleta română Alessia Cristina Pop câştigat medalia de aur la categoria Under-18, sâmbătă, la Campionatele Balcanice de marş de la Antalya.

Atletism: Medalie de aur cucerita de Alessia Pop la Campionatele Balcanice de marsSursa foto: Banatul Timişoara/Facebook

Pop (CS Giroc Chişoaia/LPS Banatul Timişoara) a fost cronometrată cu timpul de 23 min 11 sec pe distanţa de 5 km, fiind urmată de sârboaica Dunja Eremic, 23 min 52 sec, şi de ucraineanca Veronika Tkaciuk, 23 min 57 sec. Luisa Andreea Colbea (LPS Botoşani) a fost a noua, în 28 min 22 sec.

La senioare, Maria Diana Lătăreţu (CSM Craiova/CSU Arad) a terminat în imediata apropiere a podiumului, pe locul al patrulea, cu timpul de 1 h 37 min 12 sec pe 20 km.

La Under-20, Elena Andreea Focan (LPS Botoşani) a încheiat pe locul al patrulea, în 52 min 57 sec (10 km).

În concursul masculin al seniorilor (20 km), Narcis Mihăilă (CSU/CSM Reşiţa) nu a reuşit să încheie cursa, scrie Agerpres.