Anul XX Nr. 6792
34.9° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Atletism: Trei medalii de aur pentru Italia la Europenele de la Roma

A.F. 12 iunie 2024 | 00:00 412

Italia a cucerit sâmbătă trei medalii de aur la Campionatele Europene de atletism pe Stadionul Olimpic din Roma, prin Marcell Jacobs în proba de 100 m, Leonardo Fabbri la aruncarea discului şi Lorenzo Simonelli la 110 m garduri, cu mai puţin de cincizeci de zile înaintea Jocurilor Olimpice de la Paris, scrie AFP.

Atletism: Trei medalii de aur pentru Italia la Europenele de la RomaMarcell Jacobs

Marcell Jacobs, neaşteptatul campion olimpic la 100 m în 2021 la Tokyo, a fost cronometrat în 10 sec 02 (vânt: +0,7 m/s), cel mai bun rezultat al său din acest an, cu care nu este însă printre primii douăzeci de performeri din sezonul olimpic. Jacobs, care a luat aurul şi la ediţia trecută a Europenelor, a fost urmat acum de compatriotul său Chituru Ali, 10 sec 05, şi de britanicul Romell Glave, 10 sec 06.

Jacobs nu a mai alergat în mai puţin de zece secunde pe distanţa de 100 m de la ediţia precedentă a Europenelor, în august 2022 la Munchen, când a fost cronometrat în 9 sec 95.

După primele două din cele şase zile ale Europenelor de la Roma, Italia este pe primul loc în clasamentul pe naţiuni, cu cinci medalii de aur, patru de argint şi una de bronz.

Tot sâmbătă, croata Sandra Elkasevic (ex Perkovic), în vârstă de 33 de ani, s-a impus pentru a şaptea oară consecutiv la Europene în proba de aruncarea discului, cu un rezultat de 67,04 m.

Norvegianul Jakob Ingebrigtsen, fenomenul probelor de semifond, a cucerit aurul în proba de 5.000 m, cu timpul de 13 min 20 sec 11/100. El va încerca să reuşească dubla, urcând pe prima treaptă a podiumului şi la 1.500 m, la fel ca în 2018 şi 2022.

După cum s-a anunţat, atletul român Andrei Rareş Toader s-a clasat pe locul şapte, sâmbătă, în finala probei de aruncare a greutăţii, la Campionatele Europene de la Roma, cu performanţa de 20,43 metri, citează Agerpres.

Principalele rezultate ale finalelor de sâmbătă de la Campionatele Europene de atletism de la Roma: