26.4° Constanța Sâm., 20 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6796
26.4° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

Austria învinge Azerbaidjan cu 1-0 și obține calificarea la turneul final al Euro 2024

Virgil STOIAN 18 octombrie 2023 | 00:00 601

Echipa naţională a Austriei a învins luni, în deplasare, scor 1-0, echipa naţională din Azerbaidjan, într-un meci contând pentru grupa F a calificărilor pentru Euro 2024. Austria s-a calificat la turneul final al Euro 2024.

Austria invinge Azerbaidjan cu 1-0 si obtine calificarea la turneul final al Euro 2024

La Baku, după o primă repriză fără gol marcat, selecţionerul Austriei a avut inspiraţia de a-l introduce în joc pe Marcel Sabitzer, iar acesta a transformat, în minutul 48, un penalti acordat de arbitru pentru faultul în careu comis de Mammadov. Gazdele au alergat după egalare, austriecii au avut un om eliminat în minutul 90+4, pentru al doilea galben, dar la final s-au impus oaspeţii, cu 1-0, potrivit news.ro.

Cu acesată victorie, Austria este pe locul al doilea în grupa F, cu 16 puncte, şi s-a calificat la turneul final al Campionatului European 2024, alături de Belgia, ocupanta locului întâi în grupă.