29.4° Constanța Mie., 17 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6793
29.4° Constanța Miercuri, 17 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6793

Bayern - Lazio 3-0. Bavarezii se califică în sferturile de finală ale Champions League

Andreea CONDURACHE 5 martie 2024 | 23:56 424

Bayern Munchen a învins-o cu scorul de 3-0 pe Lazio în cea de-a doua manșă a duelului din ”optimile” Champions League. Astfel, bavarezii s-au calificat în sferturile de finală ale competiției cu scorul de 3-1 la general.

Bayern - Lazio 3-0. Bavarezii se califica in sferturile de finala ale Champions League

Bayern - Lazio 3-0

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 71: Ocazie Bayern! Muller este lansat spre poartă, dar șutează în bară.

Min. 66: Goool Bayern! Provedel respinge bine un șut al lui Sane, dar Kane ajunge la balon și îl învinge pe goalkeeper-ul italian.

Min. 59: Ocazie Bayern! Guerreiro șutează periculos cu stângul din interiorul careului, dar mingea trece pe lângă poartă.

Min. 45+2: Goool Bayern! Un balon respins după un corner ajunge la De Ligt, acesta trimite spre poartă, iar Muller marchează cu capul.

Min. 40: Ocazie Bayern! Musiala trimite pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Min. 39: Goool Bayern! Muller recentrează un balon cu capul în careu, Guerreiro ratează șutul, dar Harry Kane ajunge la balon și trimite cu capul în poarta italienilor.

Min. 37: Ocazie Lazio! Zaccagni centrează, balonul este deviat, iar Immobile trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

Min. 24: Ocazie Bayern! Muller îi pasează lui Musiala, dar șutul acestuia este blocat, mingea sare la Guerreiro, dar și el ratează.

Min. 14: Ocazie Bayern! Musiala șutează de la marginea careului, dar Provedel respinge în lateral.

Min. 1: Începe meciul!

Bayern: Neuer – Kimmich, De Ligt, Dier, Guerreiro – Pavlovic, Muller, Goretzka – Sane, Kane, Musiala

Rezerve: Peretz, Ulreich, Kim, Gnabry, Choupo-Moting, Zaragoza, Davies, Laimer, Tel

Lazio: Provedel – Marusic, Gila, Romagnoli, Pellegrini – Guendouzi, Vecino, Luis Alberto – Zaccagni, Immobile, Felipe Anderson

Rezerve: Sepe, Magro, Kamada, Rodriguez, Casale, Isaksen, Castellanos, Hysaj, Lazzari, Cataldi, Napolitano, Ruggeri

Duelul din această seară va fi unul extrem de interesant, mai ales că bavarezii traversează un moment greu, însă vor juca în fața propriilor fani, care nu concep o eventuală eliminare. Cu un Thomas Tuchel care a fost anunțat că va pleca sigur la finalul sezonului, Bayern încearcă să treacă peste perioada nefastă din actualul sezon.

De cealaltă parte, Lazio are trei înfrângeri în ultimele 4 meciuri, însă speră să dea lovitura pe Allianz Arena și să reușească o calificare.

Echipele probabile:

Bayern: Neuer – Kimmich, de Ligt, Kim Min-Jae, Davies – Goretzka, Pavlovic – Tel, Muller, Musiala – Kane

Lazio: Provedel – Marusic, Gila, Romagnoli, Hysaj – Guendouzi, Cataldi, Luis Alberto – Andre Anderson, Immobile, Felipe Anderson
Tuchel va fi data afară dacă e eliminat din Champions League

O eventuală ratare a calificării în următoarea fază a competiției poate fi decisivă pentru Thomas Tuchel, asta deoarece conducerea clubului este hotărâtă să-l dea afară imediat și nu să mai aștepte finalul sezonului, anunță jurnalistul Florian Plettenberg.

Cu toate acestea însă, chiar și în cazul unei calificări, situația lui Tuchel este una incertă, iar conducerea clubului va urmări atent parcursul lui Bayern din săptămănile următoare pentru a interveni prompt dacă situația o va impune.

Bayern Munchen traversează un moment greu, iar echipa are o singură victorie în ultimele 5 meciuri.