28° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
28° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

„Furia Roja“ s-a calificat în sferturile de finală, după ce a învins Georgia cu 4-1

A.F. 1 iulie 2024 | 00:00 1468

Spania și Georgia s-au înfruntat de la ora 22:00 în al patrulea meci din optimile de finală de la EURO 2024. ”Furia Roja” a învins la scor ”revelația” EURO 2024 și s-a calificat în sferturile de finală

„Furia Roja“ s-a calificat in sferturile de finala, dupa ce a invins Georgia cu 4-1

Min. 90+3: Fluier final! Spania a învins-o clar pe Georgia, scor 4-1. Ibericii s-au calificat în sferturile de finală, unde vor da peste Germania.

Min. 83: GOOOL Spania! Dani Olmo și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Min. 75: GOOOL Spania! Nico Williams a dus scorul la 3-1, cu o execuție la care Mamardashvili nu a avut replică.

Min. 51: GOOOL Spania! Fabian Ruiz a marcat din pasa lui Yamal.

Min. 49: Ocazie Georgia! Kvaratskhelia a trimis un șut de la distanță, din propriul careu, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

Min. 46: A început repriza secundă.

Min. 45+2: Pauză în Spania - Georgia, scor 1-1.

Min. 39: GOOOL Spania! Rodri a egalat, dar a avut emoții. Reușita a fost verificată de VAR, iar apoi a fost validată.

Min. 30: Ocazie Spania! Yamal a trimis un șut puternic, dar mingea este respinsă.

Min. 18: GOOOL Georgia! Oaspeții au deschis scorul, după ce Le Normand și-a băgat mingea în propria poartă.

Min. 10: Ocazie Spania! Ibericii sunt periculoși prin Williams, dar Mamardashvili are o nouă paradă.

Min. 5: Spania are prima ocazie prin șutul lui Carvajal, dar Mamardashvili a intervenit excelent.

Min 1: A început meciul.

Echipele de start:

Spania: Simon - Carvajal, Le Normand, Laporte, Cucurella - Rodri, Ruiz, Pedri - Williams, Morata, Yamal

Georgia: Mamardashvili - Lochoshvili, Dvali, Kashia, Gvelesiani, Kakabadze - Kochorashvili, Kiteishvili, Chakvetadze - Kvaratskhelia, Mikautadze

Spania este mare favorită înaintea meciului cu Georgia din optimile de finală de la EURO 2024. ”Furia Roja” are o cotă de 1.23 pentru câștigarea meciului, în timp ce naționala antrenată de Willy Sagnol (47 de ani) a primit cota 16.00 pentru un succes. O remiză în 90 de minute are cota 6.60.

Naționala lui Luis de la Fuente (63 de ani) este în mare formă la EURO. În faza grupelor, Spania a obținut victorii pe linie.

Ibericii le-au învins pe Croația, scor 3-0, Italia, scor 1-0, și pe Albania, scor 1-0.

De partea cealaltă, Georgia a pierdut cu Turcia, scor 1-3, a remizat cu Cehia, scor 1-1, și a învins-o pe Portugalia, scor 2-0.