Anul XX Nr. 6795
26.6° Constanța Vineri, 19 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6795

Bernadette Szocs, eliminată dramatic de la Turneul Campioanelor 2023

Virgil STOIAN 17 decembrie 2023 | 00:00 1012

​Bernadette Szocs a reușit un meci bun în optimile Turneului Campioanelor la tenis de masă (WTT Finals Women 2023), dar sportiva noastră a părăsit competiția, după ce a fost învinsă de chinezoaica Xingtong Chen, scor 3-2.

Bernadette Szocs, eliminata dramatic de la Turneul Campioanelor 2023

Szocs a început bine partida de la Nagoya (Japonia) și s-a impus în primul set cu 12-10. Chen a trecut în față după două seturi echilibrate (11-9, 11-8), dar Bernie a egalat după încă un set câștigat cu 12-10.

Sportiva din China (locul 6 mondial) a jucat mai bine în setul decisiv și s-a impus fără emoții în fața româncei Szocs (locul 12), scor 11-3.

Xingtong Chen va da în sferturi peste compatrioata Manyu Wang, care a trecut de Xiaoxin Yang (sportivă care reprezintă Monaco), scor 3-0 (12-10, 11-8, 11-7).
Turneul Campioanelor la tenis de masă, rezultate optimi

Yidi Wang (locul 4/China) - Yubin Shin (8/Japonia) 3-1 (11-6, 11-6, 11-13, 11-5)

Ying Han (9/Germania) - Cheonhui Joo (15/Coreea de Sud) 3-2 (6-11, 13-11, 6-11, 12-10, 11-8)

Manyu Wang (2/China) - Xiaoxin Yang (13/Monaco) 3-0 (12-10, 11-8, 11-7)

Rui Zhang (16/China) - Tianyi Qian (7/China) 3-0 (11-6, 11-7, 12-10)

Xingtong Chen (6/China) - Bernadette Szocs (12/România) 3-2 (10-12, 11-9, 11-8, 10-12, 11-3)

Mai au loc vineri:

Meng Chen (3/China) - Hina Hayata (5/Japonia)

Yingsha Sun (1/China) - Miwa Harimoto (14/Japonia)

Adriana Diaz (11/Puerto Rico) - Mima Ito (10/Japonia).

La Turneul Campioanelor 2023 participă primele 16 sportive din clasamentul mondial.

În vârstă de 28 de ani, Bernie Szocs este legitimată la CSA Steaua și a avut parte de un an 2023 excelent: