29.4° Constanța Mie., 17 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6793
29.4° Constanța Miercuri, 17 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6793

Boloni a dat din "casă" și a spus cum și-a trezit jucătorii: ce a făcut la pauza meciului Nantes - Metz 0-2

Victor ROTARU 5 martie 2024 | 00:00 399

Duminică, Metz a câștigat pe terenul lui Nantes, scor 2-0, într-un meci din cadrul etapei a 24-a din Ligue 1.

Boloni a dat din 'casa' si a spus cum si-a trezit jucatorii: ce a facut la pauza meciului Nantes - Metz 0-2Ladislau Boloni

Ladislau Boloni a oprit "criza" de la Metz

Ladislau Boloni a simțit din nou gustul victoriei, după o seară "neagră" la Metz. Antrenorul ajunsese la 10 meciuri fără succes și speră ca succesul cu Metz să reprezinte un nou început pentru formația sa.

La finalul meciului cu Nantes, Boloni a dezvăluit ce s-a întâmplat la pauza partidei, asta deoarece era nemulțumit de elevii săi și scorul era 0-0.

"Le-am zis să scape de teama care-i cuprinsese. Era nevoie de mai multă concentrare, mai multă implicare. Și le-am cerut, mai mult decât orice, să accelereze pe spațiile din spatele apărării, nu doar pe zonele laterale. În același timp, i-am avertizat pe Mikautadze, Lamkel Ze și Camara că trebuie să ridice nivelul de joc", a spus Boloni, potrivit Le Republicain Lorrain.

Aceasta a fost prima victorie a lui Metz în Ligue 1, după 10 meciuri fără victorie în campionat:

Lille - Metz 2-0 (etapa a 14-a din Ligue 1)
Metz - Brest 0-1 (etapa a 15-a din Ligue 1)
Metz - Montpellier 0-1 (etapa a 16-a din Ligue 1)
PSG - Metz 3-1 (etapa a 17-a din Ligue 1)
Metz - Toulouse 0-1 (etapa a 18-a din Ligue 1)
Nice - Metz 1-0 (etapa a 19-a din Ligue 1)
Metz - Lorient 1-2 (etapa a 20-a din Ligue 1)
Marseille - Metz 1-1 (etapa a 21-a din Ligue 1)
Montpellier - Metz 3-0 (etapa a 22-a din Ligue 1)
Metz - Lyon 1-2 (etapa a 23-a din Ligue 1)