36.4° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
36.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Calificare în sferturi pentru principala favorită - Set pierdut cu locul 91 mondial

Virgil STOIAN 3 februarie 2024 | 00:00 872

Jelena Ostapenko a obținut joi seară calificarea în sferturile turneului WTA de la Linz, după ce a învins-o în trei seturi pe Clara Tauson, scor 3-6, 6-4, 7-6(7).

Calificare in sferturi pentru principala favorita - Set pierdut cu locul 91 mondial Jelena Ostapenko

Jelena Ostapenko, victorie cu Clara Tauson la Linz

Jelena Ostapenko și-a respectat statutul de favorită în optimile turneului WTA de la Linz și a învins-o pe daneza Clara Tauson (91 WTA).

Clasată pe locul 12 în ierarhia WTA, principala favorită a avut nevoie de două ore și 23 de minute pentru a avansa în faza sferturilor, fiind nevoie de set decisiv.

Până să își adjudece victoria la tie break, Jelena Ostapenko ratase și două mingi de meci.