Anul XX Nr. 6796
26.4° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

CFR Cluj, victorie fabuloasă împotriva rivalei locale

Virgil STOIAN 22 august 2023 | 00:00 660

Universitatea Cluj - CFR a fost ultimul meci etapei a șasea din SuperLiga României. Echipa lui Andrea Mandorlini s-a impus cu scorul de 4-3, la capătul unui meci în care „șepcile roșii” au condus cu 2-0.

CFR Cluj, victorie fabuloasa impotriva rivalei locale

Universitatea Cluj, eșec dramatic deși a condus cu 2-0

Universitatea Cluj și CFR au oferit cel mai spectaculos meci din etapa cu numărul șase din SuperLiga României.

Cu o asistență ridicată pe Cluj Arena, formația antrenată de Andrea Mandorlini a reușit să ia toate cele 3 puncte, cu toate că meciul părea să fie al gazdelor.

Partida a început cum nu se poate mai bine pentru echipa pregătită de Toni Petrea.

Ianis Stoica a deschis scorul în minutul 10 al jocului cu un șut din prima, iar același Ianis Stoica a făcut 2-0 (min 39) pentru „șepcile roșii” din pasa lui Alexandru Chipciu.

Până la pauză, CFR a redus din diferență prin Otele (min 45+3), care a profitat de o ezitare a lui Miron și l-a executat pe Iliev.

În a doua repriză, meciul a continuat să fie intens, iar Avounou a restabilit egalitatea în minutul 56, după ce inițial Otele a lovit bara.

Multipla campioană a României a trecut la conducerea partidei (min 68), în urma unei faze fixe la care Ajeti a înscris cu o lovitură de cap.

Ianis Stoica și-a continuat meciul excelent, iar jucătorul adus de la FCSB a obținut și o lovitură de la 11 metri, transformată de Dan Nistor (min 78).

Oaspeții nu au renunțat și au continuat să atace, iar reușita decisivă a venit în minutul 82, când Jefte a înscris cu un șut cu stângul.

Cu această victorie, CFR Cluj a acumulat 10 puncte și a urcat pe locul 4 în SuperLiga României. De partea cealaltă, Universitatea Cluj a rămas pe locul 12 cu 6 puncte.