Anul XX Nr. 6796
30.2° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

Champions League: Bayern Munchen, victorie spectaculoasă cu Manchester United

Virgil STOIAN 22 septembrie 2023 | 00:00 791

Bayern Munchen s-a impus în primul meci din grupele UEFA Champions League. Multipla campioană a Germaniei a învins-o pe Manchester United, scor 4-3.

Champions League: Bayern Munchen, victorie spectaculoasa cu Manchester United

Inter, rezultat surprinzător la Real Sociedad

Bayern Munchen a început cu dreptul noul sezon de UEFA Champions League și a câștigat disputa cu Manchester United, la capătul unui meci dominat de bavarezi.

Leroy Sane a deschis scorul pe Allianz Arena în minutul 28 al meciului. Germanul a fost servit excelent de Harry Kane și a înscris în poarta lui Onana, care a comis o mare eroare la gol.

4 minute mai târziu, campioana en-titre a Germaniei a făcut 2-0, la capătul unei acțiuni finalizate de Serge Gnabry.

Repriza secundă a început perfect pentru formația antrenată de Erik ten Hag, care a redus din diferență prin vârful de 70 de milioane de euro, Rasmus Hojlund.

Jucătorul adus de la Atalanta l-a învins pe Ulreich, cu un șut deviat în minutul 49.

Bayern a replicat imediat, iar centralul a acordat o lovitură de la 11 metri pentru bavarezi, după un henț al lui Hojlund.

Harry Kane nu a dezamăgit și a transformat fără emoții de la punctul cu var (min 53).

Bayern putea marca și golul 4, dar Gnabry a lovit bara dintr-o poziție ideală.

Speranțele englezilor s-au reaprins pe final, la o fază la care Casemiro a punctat norocos, în minutul 88.

Mai întâi Thomas Muller a nimerit bara, ca imediat, Mathys Tel să îl execute pe Onana, după ce a preluat superb în careu.

„Diavolii roșii” nu au renunțat, iar Casemiro a mai punctat o dată, după o lovitură liberă bătută bine de Bruno Fernandes.