Anul XX Nr. 6793
34° Constanța Miercuri, 17 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6793

Champions League: FC Barcelona și Arsenal, în sferturile de finală

Virgil STOIAN 14 martie 2024 | 00:00 627

FC Barcelona și Arsenal Londra au reușit marți calificarea în sferturile de finală ale Champions League, alături de Bayern Munchen, PSG, Manchester City și Real Madrid.

Champions League: FC Barcelona si Arsenal, in sferturile de finalaBarcelona

FC Barcelona – Napoli 3-1, în optimile Champions League

După 1-1 în tur, Xavi a început partida extrem de curajos, cu doi jucători sub 18 ani în primul 11, Lamine Yamal și fundașul Pau Cubarsi.

Catalanii au deschis scorul în minutul 15, când Fermin Lopez a șutat plasat de la 12 metri, după centrarea lui Raphinha.

Două minute mai târziu, un contraatac excelent al lui Yamal a fost finalizat de Joao Cancelo, balonul lovind și bara în aceeași fază.

Napoli a redus din diferență în minutul 30 prin Amir Rrahmani, cu un șut din interiorul careului. Robert Lewandowski a închis tabela în minutul 83.
Arsenal – FC Porto 2-0, după penaltiuri, în optimile Champions League

Arsenal a marcat singurul gol al timpului regulamentar prin Leandro Trossard în minutul 41, reușind egaleze scorul general, după ce FC Porto învinsese în tur cu scorul de 1-0.

După primele 90 de minute au urmat cele două reprize suplimentare, în care de asemenea nu s-a marcat, iar calificarea s-a decis la loviturile de departajare.

Optimile de finală ale Champions League

Bayern Munchen - Lazio 3-0 (în tur 0-1)

Real Sociedad - PSG 1-2 (în tur 0-2)

Manchester City - FC Copenhaga 3-1 (în tur 3-1)

Real Madrid - RB Leipzig 1-1 (în tur 1-0)

FC Barcelona - Napoli 3-1 (în tur 1-1)

Arsenal - FC Porto 2-0 (în tur 0-1)

Atletico Madrid - Inter / 13 martie (în tur 0-1)

Odegaard, Havertz, Saka și Rice au transformat pentru englezi, în timp ce pentru FC Porto au marcat Pepe și Grujic, iar Wendell și Galeno au ratat, grație intervențiilor lui David Raya.