Anul XX Nr. 6795
35.4° Constanța Vineri, 19 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6795

Champions League: Manchester City și RB Leipzig, primele echipe calificate în optimi

Virgil STOIAN 9 noiembrie 2023 | 00:00 665

Manchester City și RB Leipzig sunt primele echipe care au obținut deja calificarea în optimile UEFA Champions League. Câștigătoarea ediției precedente a învins-o pe Young Boys, scor 3-0, în timp ce nemții au câștigat în deplasare la Steaua Roșie Belgrad, scor 2-1.

Champions League: Manchester City si RB Leipzig, primele echipe calificate in optimiErling Haaland

AC Milan, victorie cu PSG în meciul serii din Liga Campionilor

Manchester City și-a asigurat locul în optimile Ligii Campionilor, după un succes la pas în fața celor de la Young Boys Berna.

Erling Haaland a înscris o dublă pentru englezi (min 23 și min 51) și a ajuns la 39 de goluri în Champions League. Celălalt gol al lui City a fost înscris de Phil Foden (min 45+1).

Tot marți seară, AC Milan a obținut un succes foarte important pe teren propriu, în duelul cu Paris Saint Germain, și a relansat lupta pentru optimi în grupa F.

Milan Skriniar, fostul jucător al lui Inter, a deschis scorul pe San Siro pentru Paris Saint Germain (min 9), însă Rafael Leao a egalat spectaculos pentru formația antrenată de Stefano Pioli (min 12).

Imediat după pauză, Olivier Giroud a adus-o în avantaj pe Milan, cu o lovitură de cap, în minutul 50, iar până la final scorul a rămas neschimbat, în ciuda ofensivei pariziene.