24.9° Constanța Mar., 23 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6799
24.9° Constanța Marți, 23 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6799

Ciclism: Eduard Grosu s-a clasat pe locul secund în etapa a doua a cursei Belgrad - Banja Luka

A.F. 21 aprilie 2023 | 00:00 559

Rutierul român Eduard-Michael Grosu (HRE Mazowsze Serce Polski) s-a clasat pe locul secund în etapa a doua a cursei cicliste Belgrad - Banja Luka, desfăşurată joi între Bijeljina şi Vlasenica.

Ciclism: Eduard Grosu s-a clasat pe locul secund in etapa a doua a cursei Belgrad - Banja LukaEduard-Michael Grosu, sursa foto: Turul României / Twitter.com

Victoria a revenit italianului Enrico Zanoncello (Green Project-Bardiani CSF-Faizane), cronometrat pe cei 123 km cu timpul de 2 h 54 min 30 sec. Grosu şi croatul Viktor Potocki (Ljubljana Gusto Santic) au completat podiumul, sosind în acelaşi timp cu învingătorul.

La general, Zanoncello este lider, fiind urmat de polonezul Bartosz Rudyk (Voster ATS Team), la două secunde, şi de Grosu, la patru secunde, etc.

Etapa a treia se va desfăşura vineri, în Bosnia-Herţegovina, între Doboj şi Prijedor, pe 165,5 km, scrie Agerpres.