36.4° Constanța Joi, 18 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6794
36.4° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Ciclism pe pistă: Portughezul Iuri Leitao, campion european la scratch; Daniel Crista, locul 18

A.F. 15 ianuarie 2024 | 00:00 424

Portughezul Iuri Leitao a cucerit medalia de aur în proba de scratch din cadrul Campionatelor Europene de ciclism pe pistă de la Apledoorn (Olanda), în care reprezentantul României, Daniel Crista, s-a clasat pe locul 18.

Ciclism pe pista: Portughezul Iuri Leitao, campion european la scratch; Daniel Crista, locul 18Iuri Leitao, sursa foto: Ciclismo Mundial/X

Medalia de argint a revenit austriacului Tim Waflen, în timp ce danezul Tobias Hansen a intrat în posesia medaliei de bronz.

Acesta este al treilea titlu continental la scratch pentru Iuri Leitao, după cele obţinute în 2020 şi 2022. Anul trecut, la Glasgow, ciclistul lusitan a cucerit primul său titlu de campion mondial, la omnium.

Proba de urmărire individuală din cadrul Europenelor din Olanda a fost câştigată de britanicul Daniel Bigham, care l-a învins în finală pe compatriotul său Charlie Tanfield. Cursa pentru locul al treilea a revenit danezului Rasmus Pedersen, care l-a devansat pe britanicul Tobias Buck.

Britanica Emma Finucane s-a impus în finala probei feminine de sprint, în faţa compatrioatei sale Sophie Friedrich. Podiumul a fost unul 100% britanic, cu Emma Hinze pe locul al treilea.

La omnium feminin, titlul european a revenit norvegiencei Anita Stenberg (142 puncte), urmată de britanica Neha Evans (136 puncte) şi de franţuzoaica Valentine Fortin (131 puncte), citează Agerpres.