34.9° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
34.9° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Ciclism: Primoz Roglic a câştigat cursa Criterium du Dauphine pentru a doua oară în cariera sa

A.F. 14 iunie 2024 | 00:00 454

Ciclistul sloven Primoz Roglic (Bora-Hansgrohe) a câştigat cursa Criterium du Dauphine pentru a doua oară în cariera sa, deşi a avut mari emoţii duminică în ultima etapă, a 8-a, încheiată cu victoria spaniolului Carlos Rodriguez (Ineos Grenadiers), transmit AFP şi L'Equipe.

Ciclism: Primoz Roglic a castigat cursa Criterium du Dauphine pentru a doua oara in cariera saPrimoz Roglic

Deja învingător în 2022, Primoz Roglic a fost în dificultate la ultima ascensiune a acestei a 76-a ediţii a cursei şi a terminat cu un avans de numai 8 secunde faţă de americanul Matteo Jorgenson (Team Visma - Lease a Bike) în clasamentul general final al acestei mari repetiţii generale pentru Turul Franţei.

În ultima etapă, lungă de 160,6 km, pe un traseu muntos, între Thones şi Plateau des Glieres, Carlos Rodriguez a fost cronometrat în 4 h 18 min 02 sec, fiind urmat de Matteo Jorgeson, cu acelaşi tip, şi de canadianul Ferek Gee (Israel-Premier Tech), la 15 sec. Roglic a încheiat etapa pe locul 6, la 48 sec.

La general, Roglic, cu timpul total de 25 h 35 min 40 sec, a fost urmat la 8 sec de Jorgenson, cel care a câştigat în luna martie cursa Paris-Nisa. Pe locul 3 a fost Derek Gee, la 36 sec, iar pe 4, Carlos Rodriguez, la 1 min.

Roglic, cu două victorii de etapă în această ediţie din Criterium du Dauphine, a câştigat a 21-a cursă pe etape din cariera sa.

Slovenul l-a dominat pe celălalt ciclist faimos care a participat în acest an la Criterium du Dauphine, belgianul
Remco Evenepoel (Soudal-Quick Step), care a fost pe locul 7 la general, la 2:25, cu trei săptămâni înainte de startul Turului Franţei (29 iunie - 21 iulie).

Învingătorul de anul trecut din Criterium du Dauphine a fost danezul Jonas Vingegaard, citează Agerpres.