Anul XX Nr. 6796
28.7° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

Conference League: Farul Constanța a învins HJK Helsinki cu 2-1. Video

A.F. 24 august 2023 | 21:05 1452

Farul Constanța și Sepsi OSK au rămas singurele reprezentante ale României în ediția din acest sezon a Conference League. Farul Constanța a câștigat prima manșă a play-off-ului din Conference League, cu HJK Helsinkicu scorul de 2-1. Returul se va juca în cursul zilei de 31 august a.c., la Helsinki.

Conference League: Farul Constanta a invins HJK Helsinki cu 2-1. Video

UPDATE ora 20.00: Farul - HJK Helsinki: A început partida de la Ovidiu

UPDATE ora 20.04:  Farul - HJK Helsinki: Farul a avut prima ocazie

Minutul 4: Farul Constanța ratează o ocazie importantă prin Boly

UPDATE ora 20.10:  Farul - HJK Helsinki: Budescu, șut senzațional

Minutul 10: Constantin Budescu trage un șut senzațional de la mare distanță, portarul scoate cu greu în corner

UPDATE ora 20.47:  Farul - HJK Helsinki: Pauză la Ovidiu

Primă repriză extrem de grea pentru campioana României. Scorul la pauză este 0-0.

UPDATE ora 20.37:  Farul - HJK Helsinki : Partida de la Ovidiu este extrem de echilibrată

Minutul 37: Farul a început mai bine partida dar adversarii au reușit să echilibreze meciul. Șuturile lui Budescu și Rivaldihno sunt singurele pe poartă.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 49 - GOOOOL, HJK! Aioani prins pe picior greșit de șutul lui Toivio, din careul mic.

Min. 59 - GOOOL, Farul! Rivaldinho înscrie superb, pe jos, la colțul lung, din pasa lui Budescu. Reușita brazilianului a fost validată după ce a fost analizată în camera VAR, din cauza unei suspiciuni de ofsaid.

Min. 56 - O nouă ocazie uriașă pentru Farul! Budescu a reluat spectaculos mingea, dar voleul său a nimerit bara.

Min. 66 - Budescu, o nouă ocazie periculoasă. Execuția sa din voleu, cu stângul, a trecut puțin pe lângă poarta adversă.

Min. 68 - Dublă schimbare la HJK: Hetemaj intră în locul lui Keskinen / Bande intră în locul lui Hostikka.

Min. 69 - Cartonaș galben pentru Munteanu.

Min 83 - GOOOL, Farul! Răsturnare de situație. „Marinarii” sunt în avantaj, după reușita lui Popescu.

Min. 90+6 - Fluier final al meciului. Farul pornește cu prima șansă în returul din Finlanda.

Farul - HJK Helsinki, echipele de start

Farul: Aioani - Sîrbu, Larie, Boli, Kiki - Artean, Nedelcu, T. Băluță - Ad. Mazilu, Rivaldinho, Budescu

Rezerve: Buzbuchi - M. Popescu, Queiros, Vînă, L. Munteanu, Vianna, Andronache, Carnat, Grameni, Marins, Dussaut

Antrenor: Gică Hagi

HJK Helsinki: Maenpaa - Toivio, Tenho, Halme - Soiri, Peltola, Kanellopoulos, Ollila - Hostikka, Radulovic, Heskinen

Rezerve: Ost, Ramula - Hamalainen, Da Graca, Riski, Bande, Olusanya, Tanaka, Hetemaj

Antrenor: Toni Korkeakunnas

Stadion: „Academia Hagi”, Ovidiu

Arbitru: Philip Farrugia / A1: Alan Camilleri / A2: Roberto Vell (toți din Malta) / Delegat UEFA: Haris Gvozden (Bosnia) / Observator UEFA: Georgios Bikas (Grecia).