Anul XX Nr. 6792
26.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României la loviturile de departajare

Virgil STOIAN 17 mai 2024 | 00:00 855

Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul Galați la loviturile de departajare (2-2, 3-2 d. l. d).

Corvinul Hunedoara a castigat Cupa Romaniei la loviturile de departajare

Corvinul Hunedoara - Oțelul Galați 2-2 (3-2 d. l. d.)

Partida a fost deblocată în minutul 27, când Rusevic a executat superb o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri.

Replica hunedorenilor a venit 12 minute mai târziu. Marius Coman a punctat cu un șut din interiorul careului și a ajuns la 6 reușite în această ediție de Cupa României.

În a doua repriză, Oțelul a trecut din nou la conducere în minutul 56, la o fază la care Rusevic a transformat o lovitură de la 11 metri.

Corvinul nu a renunțat și a egalat pentru a doua oară prin Manolache, care a finalizat cu un șut din marginea careului (min 74).

S-a mers în prelungiri, dar cele două formații nu au vrut să riște și s-a ajuns la loviturile de departajare, iar acolo, presiunea a fost prea mare pentru băieții lui Dorinel Munteanu, care au ratat prin Gaitan, Lameira și Ghiocel.
Corvinul Hunedoara - Oțelul Galați, 2-2 (3-2 d. l. d.), în finala Cupei României

3-2: Herghelegiu marchează și Corvinul câștigă Cupa României.

2-2: Miguel Silva egalează.

Pîrvulescu ratează și el de la 11 metri.

Ghiocel trage peste poartă, incredibil!

2-1: Bradu marchează.

Lefter apără și penalty-ul lui Lameira.

1-1: Manolache transformă.

Lefter scoate șutul lui Gaitan.

Eduard Pap apără lovitura lui Marius Coman.

0-1: Cisotti marchează de la punctul cu var.

Final. Vom avea lovituri de departajare.

Min 106: A început a doua repriză.

Pauză.

Min 91: Începe prima repriză de prelungiri.

Pauză după ce a rămas egalitate în 90 de minute. Vom avea prelungiri.

Min 74: GOOOOL! Manolache egalează pentru Corvinul cu un șut din marginea careului de 16 metri.

Min 68: Mare ocazie de gol pentru Oțelul. Tănasă a trimis în plasa laterală cu poarta goală.

Min 56: GOOOOL! Rusevic face dubla, după ce reușește să transforme o lovitură de la 11 metri.

Min 53: Încă o șansă de gol pentru oțelari. Cisotti trimite la poartă, dar Lefter respinge balonul.

Min 49: Ocazie de gol pentru Oțelul. Bodișteanu reia cu capul pe lângă poartă.

Min 46: A început repriza a doua.

Pauză la Sibiu.

Min 39: GOOOOOOOOL! Corvinul restabilește egalitatea prin Marius Coman, care marchează din interiorul careului. Este reușita cu numărul 6 în Cupă pentru hunedorean.

Min 27: GOOOOOOOOL! Oțelul deschide scorul prin Rusevic, care execută perfect o lovitură liberă.

Min 15: Fără ocazii de gol după primul sfert de oră.

Min 1: A început partida de pe stadionul Municipal din Sibiu. Atmosferă de sărbătoare creată de cele două galerii.

Echipele de start:

CORVINUL (4-2-3-1): Lefter - Fl. Iacob, V. Lică, A. Manolache, Velisar - Bradu, Hrezdac - M. Lupu, Neacșa (cpt.), N. Pîrvulescu - M. Coman.

Rezerve: Cr. Blaga - I. Pop, Ad. Nicolae, S. Ion, Hergheligiu, Predică, T. Mitran, Câmpan, M. Chindriș.

Antrenor: Florin Maxim

OȚELUL (4-3-3): Pap - Zhelev, Yabre, J. Cisse, Miguel Silva - Cisotti (cpt.), Zivulic, Lameira - Maciel, Rusevic, Bodișteanu.

Rezerve: R. Stoian - I. Neagu, A. Rus, Ghiocel, R. Tănasă, Malle, D. Panait, Jardan, Gaitan.

Antrenor: Dorinel Munteanu