Anul XX Nr. 6792
32.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Cristiano Ronaldo, două noi recorduri la vârsta de 39 de ani

Virgil STOIAN 29 mai 2024 | 00:00 398

Al-Nassr a făcut spectacol în ultima etapă a primei ligi din Arabia Saudită și s-a impus cu scorul de 4-2 în duelul cu Al-Ittihad.

Cristiano Ronaldo, doua noi recorduri la varsta de 39 de ani Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo, jucătorul care marchează cele mai multe goluri într-un sezon în Arabia Saudită

Cristiano Ronaldo a jucat din primul minut al confruntării dintre Al-Nassr și Al-Ittihad, iar fotbalistul portughez a avut o nouă prestație de top.

Jucătorul de 39 de ani a deschis scorul pentru Al-Nassr în prelungirile primei reprize (min 45+3) și tot el a majorat avantajul echipei sale în minutul 69, la câteva minute după ce oaspeții au rămas în inferioritate numerică, ca urmare a eliminării lui Al Menhali.

Ronaldo a fost înlocuit în minutul 74, iar Ghareeb a marcat din lovitură de la 11 metri în minutul 79.

Al Shamrani a redus din diferență în minutul 88, iar Fabinho a punctat și el în al doilea minut de prelungire.

Scorul final a fost stabilit de Al Nemer, care a înscris pentru 4-2 în minutul 90+5.

În urma acestui meci, Cristiano Ronaldo a stabilit un nou record de goluri reușit de un jucător în Saudi Pro League, lusitanul ajungând la 35 de goluri și surclasând performanța lui Hamdallah din sezonul 2018/19, când acesta marcase 34 de goluri.