Anul XX Nr. 6794
28.1° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Cristiano Ronaldo l-a învins pe Karim Benzema în derby-ul Arabiei Saudite

Virgil STOIAN 29 decembrie 2023 | 00:00 594

Al-Nassr a câștigat disputa din deplasare cu Al-Ittihad, scor 5-2, în derby-ul etapei cu numărul 17 din Arabia Saudită.

Cristiano Ronaldo l-a invins pe Karim Benzema in derby-ul Arabiei Saudite

Al-Nassr, victorie în duelul cu Al-Ittihad

Al-Nassr a obținut a treia victorie consecutivă în prima ligă a Arabiei Saudite.

Formația pentru care evoluează Cristiano Ronaldo, Sadio Mane și Marcelo Brozovic s-a impus spectaculos în deplasare în duelul cu Al-Ittihad, scor 5-2.

Gazdele au fost însă cele care au deschis scorul. Hamdallah a punctat pentru 1-0 din pasa lui Karim Benzema (min 14), însă Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea 5 minute mai târziu, din lovitură de la 11 metri.

Până la pauză, Al-Nassr a trecut la conducere, grație reușitei lui Anderson Talisca (min 38).

În a doua repriză, Al-Ittihad a echilibrat situația pe tabelă prin același Hamdallah (min 52), însă situația s-a schimbat din minutul 67, când Fabinho și-a lăsat echipa în inferioritate numerică.

Cristiano Ronaldo a trecut-o din nou la conducere pe Al-Nassr, după un alt gol înscris din penalty (min 68), iar finalul i-a aparținut lui Sadio Mane, care a marcat de două ori, în minutele 76 și 82.

Grație acestui succes, Al-Nassr a acumulat 43 de puncte și s- a apropiat la 7 puncte de liderul Al-Hilal. Al-Ittihad rămâne pe locul 6, cu 28 de puncte.