30.4° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
30.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Croația - Albania 2-2. Cele două echipe speră în continuare la calificarea în optimi

Virgil STOIAN 19 iunie 2024 | 15:57 1237

Miercuri după-amiază, Croația și Albania înfruntă la Hamburg, pe „Volksparkstadion“. La „centrul“ partidei a fost declarat arbitrul francez Francois Letexier.

Croatia - Albania 2-2. Cele doua echipe spera in continuare la calificarea in optimi

Min. 90+8: Final de meci!

Min. 90+7: Ocazie Croația! Dalmații au scăpat pe contraatac prin Baturina, care a șutat din marginea careului de 16 metri, însă șutul său a fost blocat de Strakosha

Min. 90+5: Gool Albania! Mitaj a depășit mai mulți adversari în flancul stâng și i-a pasat în fața porții lui Gjasula, care l-a învins pe Livakovic cu un șut pe jos.

Min. 90: Ocazie Albania! Hoxha a depășit mai mulți adversari și, ajuns la marginea careului de 16 metri, a șutat puternic spre poarta adversă, însă Livakovic a respins balonul în față. Ulterior, Bajrami a încercat să reia mingea în plasă, însă a trimis mult peste buturile dalmate

Min. 88: Ocazie Croația! Modric a șutat de la mare distanță, însă mingea s-a dus pe lângă poartă.

Min. 76: Gool Croația! Budimir s-a infiltrat în careul advers și a pasat mingea în fața porții lui Sucic, care a sutat spre plasă. Însă, mingea trimisă de croat a fost deviată în proprie poartă de Gjasula.

Min. 74: Gool Croația! Kramaric a primit mingea în interiorul careului, a șutat pe jos la colțul scurt, și l-a învins pe Strakosha.

Min. 69: Ocazie Croația! Perisic i-a centrat în careu lui Pasalic, care a trimis puțin pe lângă poartă cu o lovitură de cap.

Min. 61: Ocazie Croația! Perisic a șutat de la peste 25 de metri, dar portarul Albaniei a prins mingea fără probleme.

Min. 50: Ocazie Croația! Sucic a șutat din interiorul careului, dar Strakosha a respins mingea în lateral.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+2: Pauză!

Minutul 45+1 - Ocazie pentru Albania! Rey Manaj trimite cu capul de lângă punctul cu var, dar este respinsă de Dominik Livakovic.

Minutul 31 - Ocazie pentru Albania! O pasă precisă ajunge în careu, la Kristjan Asllani care șutează puternic, însă Dominik Livakovic intervine foarte bine.

Minutul 26 - Ocazie pentru Croația! Ivan Perisic trimite mingea cu capul, puțin peste bara transversală.

Minutul 11 - GOOOL Albania! Qazim Laci deschide scorul cu o lovitură de cap, mingea trece pe sub portarul advers.

A început partida!

Echipele de start:

Croația: Livakovic - Juranovic, Sutalo, Gvardiol, Perisic - Modric, Brozovic, Kovacic - Majer, Petkovic, Kramaric
Rezerve: Labrovic, Ivusic, Stanisic, Pongracic, Erlic, Mario Pasalic, Budimir, Ivanusec, Sosa, Pjaca, Vida, Marco Pasalic, Sucic, Baturina
Selecționer: Zlatko Dalic

Albania: Strakosha - Hysaj, Djimsiti, Arlind Ajeti, Mitaj - Asslani, Ramadani, Laci - Asani, Manaj, Bajrami
Rezerve: E. Berisha, Kastrati, Balliu, Gjasula, Broja, Mihaj, Seferi, M. Berisha, Muci, Ismajili, Daku, Abrashi, Kumbulla, Naser Aliji, Hoxha
Selecționer: Sylvinho

Croația și Albania își dau întâlnire miercuri după-amiază, de la ora 16:00, în a doua etapă din faza grupelor de la Campionatul European din 2024.

Atât croații, cât și albanezii vin după o înfrângere. În prima rundă desfășurată de la EURO 2024, Albania a pierdut 1-2 în meciul contra Italiei, în timp ce Croația a fost spulberată de Spania, scor 0-3.