Anul XX Nr. 6794
26.9° Constanța Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

CSM Constanţa, învinsă de Fuchse Berlin, în EHF European League

Virgil STOIAN 15 februarie 2024 | 00:00 528

CSM Constanţa a fost învinsă de echipa Fuchse Berlin, cu scorul de 32-29 (14-15), marţi seara, pe teren propriu, în primul său meci din Grupa a IV-a principală a competiţiei masculine de handbal EHF European League.

CSM Constanta, invinsa de Fuchse Berlin, in EHF European League

CSM Constanţa a condus deţinătoarea trofeului şi la trei goluri în prima repriză (10-7, 13-10, 14-11), dar la pauză avansul gazdelor a fost minim, 15-14.

Echipa antrenată de selecţionerul George Buricea a avut trei goluri avantaj şi în partea secundă, 19-16, 20-17, dar oaspeţii au controlat ultimul sfert de oră al întâlnirii şi au câştigat cu 32-29.

Golurile echipei de la malul Mării Negre au fost marcate de Valentino Ravnic 7, Vitali Komogorov 7, Nikolai Aliohin 4, Călin Căbuţ 3, Zoran Nikolic 2, Andrei Drăgan 2, Gaston Alberto Mourino 2, Ionuţ Nistor Ioniţă 1, Alexandru George Andrei 1.

Pentru oaspeţi au înscris Jerry Tollbring 7 goluri, Paul Drux 5, Nils Lichtlein 5, Lasse Bredekjaer Andersson 4, Hans Lindberg 4, Mijajlo Marsenic 4, Maxim Orlov 2, Max Darj 1.

Au arbitrat slovacii Andrej Budzak şi Michal Zahradnik, iar delegat EHF a fost belgianul Klaus Dieter Convents.

Marţi seara are loc şi celălalt meci al grupei, Sporting Lisabona - CS Dinamo Bucureşti.