Anul XX Nr. 6796
25.9° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

Cupa României: Rapid învinge categoric la Botoșani

Virgil STOIAN 30 septembrie 2023 | 00:00 671

Ultima partidă a primei etape a grupelor Cupei României a adus victoria Rapidului pe terenul ultimei clasate din SuperLigă, FC Botoșani, cu scorul de 3-1.

Cupa Romaniei: Rapid invinge categoric la Botosani

FC Botoșani – Rapid 1-3, în grupele Cupei României

Cu șapte schimbări în echipă față de partida de luni cu CFR Cluj, Rapid a învins cu același scor cu care s-au terminat și celelalte partide ale zilei.

Formația antrenată de Cristiano Bergodi a deschis scorul după 17 minute, când Iulian Cristea a reluat cu capul la colțul lung mingea trimisă din corner de Cîrjan.

Doar patru minute mai târziu, Paul Iacob a dublat avantajul, cu o excecuție perfectă din lovitură liberă.

FC Botoșani a echilibrat finalul de repriză și a ratat mai multe ocazii, lovind și bara transversală a porții lui Drăghia.

În minutul 53 giuleștenii au mărit diferența prin Ștefan Pănoiu, cu un șut la colțul scurt din interiorul careului.

Scorul final a fost stabilit de fostul jucător al Farului, Carlo Casap, cu un șut din lovitură liberă direct în vinclu, în minutul 81.