Anul XX Nr. 6796
31.8° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

Dinamo - Farul 0-2. În zece, trupa lui Hagi se impune pe ”Arcul de Triumf”

Virgil STOIAN 23 septembrie 2023 | 00:00 966

Meciul dintre Dinamo București și Farul Constanța s-a disputat vineri seară, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, în cadrul etapei a zecea din Superliga și s-a încheiat cu victoria campioanei, scor 1-0.

Dinamo - Farul 0-2. in zece, trupa lui Hagi se impune pe ”Arcul de Triumf”

Primul gol al partidei a venit în minutul 33, după ce Adrian Mazilu a scăpat pe contraatac, iar Constantin Budescu a șutat cu piciorul drept direct în poarta lui Golubovic.

În minutul 63 al acestei întâlniri, Kiki l-a faultat pe Cristi Costin și a încasat cel de-al doilea cartonaș galben, lăsând-o astfel pe Farul în inferioritate numerică pentru mai bine de jumătate de oră. Gheorghe Hagi a făcut crize de nervi pe marginea terenului.

Chiar și cu un om în plus, Dinamo nu a reușit să marcheze, iar constănțenii au profitat și au înscris din nou, în minutul 90, când Ionuț Vînă a șutat cu sânge rece, din marginea careului mic, direct în poarta „câinilor”.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța a urcat pe locul 9, cu 12 puncte, la egalitate cu Sepsi Sfântu Gheorghe și FC U Craiova. De cealaltă parte, Dinamo ocupă locul 13, cu opt puncte, având un avans de doar trei puncte față de ultima clasată, FC Botoșani, care are însă cu un meci mai puțin.