Anul XX Nr. 6792
28° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Elveția - Germania 1-1, cele două echipe merg umăr la umăr în optimi

Virgil STOIAN 23 iunie 2024 | 21:57 797

EURO 2024 a intrat de duminică, 23 iunie, în ultima etapă a fazei grupelor, iar două meciuri sunt programate la aceeaşi oră.

Elvetia - Germania 1-1, cele doua echipe merg umar la umar in optimi

MIN. 90+4 Final, Elveția - Germania 1-1, cele două echipe merg împreună în optimi, nemții de pe primul loc, elvețienii de pe poziția secundă. În celălalt meci din grupă, Ungaria a marcat în minutul 90+10, 1-0 cu Scoția!

MIN. 90+2 Golgheterul Fullkrug salvează onoarea nemților, GOOOOL Germania, 1-1 și gazdele sunt din nou lideri în grupă (7 puncte vs. 5 ale Elveției).

MIN. 90 Se arată 4 minute de prelungire. În celălalt meci din grupă, Scoția - Ungaria 0-0.

MIN. 88 Șut excelent din afara careului al lui Xhaka, Neuer scoate în corner!

MIN. 84 Gol anulat Elveției pentru ofsaid!

MIN. 76 Pentru ultimul sfert de oră și pentru egalare intră la nemți Fullkrug și Sane.

MIN. 70 Șansă monumentală de egalare a lui Maximilian Beier, abia intrat la gazde!

MIN. 63 Ocazii peste ocazii pentru Germania, mingea nu vrea să intre în poarta lui Sommer!

Min. 31: Ocazie Elveția! Ndoye a șutat din marginea careului de 16 metri, dar Neuer a intervenit salvator și a respins mingea în corner.

Min. 28: Gool Elveția! Ndoye a fost găsit în interiorul careului, iar acesta a trimis din prima în poarta lui Neuer cu un șut la colțul scurt.

Min. 17: Gol anulat pentru Germania! Andrich a marcat printr-un șut la colțul scurt de la peste 25 de metri, dar reușita sa a fost anulată pentru un fault comis în prealabil de Musiala în careu.

Min. 1: A început partida!

Echipele de start

Elveția: Sommer - Schar, Akanji, Rodriguez - Widmer, Freuler, Xhaka, Aebischer - Rieder - Embolo, Ndoye

Rezerve: Amdouni, Duah, Elvedi, Jashari, Kobel, Mvogo, Okafor, Shaqiri, Sierro, Steffen, Stergiou, Vargas, Zakaria, Zesiger, Zuber

Antrenor: Murat Yakin

Germania: Neuer - Kimmich, Rudiger, Tah, Mittelstadt - Andrich, Kroos - Musiala, Gundogan, Wirtz - Havertz

Rezerve: Anton, Baumann, Beier, Can, Fuhrich, Fullkrug, Gross, Henrichs, Koch, Muller, Raum, Sane, Schlotterbeck, Ter Stegen, Undav

Antrenor: Julian Nagelsmann

Germania este deja calificată în faza optimilor de finală, după ce le-a învins pe Scoția, scor 5-1, în meciul inaugural de la EURO 2024, și pe Ungaria, 2-0.

De cealaltă parte, Elveția a adunat patru puncte în urma victoriei cu Ungaria, scor 3-1, și remizei cu Scoția, scor 1-1.

Adversara naționalei României din preliminariile pentru EURO 2024 are cele mai mari șanse să se califice în optimi și are nevoie de doar un punct pentru a fi sigură că va termina grupa pe locul doi.

Totuși, în cazul unei înfrângeri, Elveția poate ajunge în faza următoare a turneului final de pe locul trei pentru că la această ediție a EURO 2024 cele mai bune patru formații clasate pe locurile trei se califică în optimi.