28° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
28° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Euro 2024: Anglia - Slovacia 2-1. Anglia s-a calificat în sferturi și va evolua cu Elveția pentru un loc în semifinale

A.F. 30 iunie 2024 | 18:55 1719

Anglia și Slovacia se întâlnesc duminică în cadrul optimilor de finală ale EURO 2024. În acest duel se vor afla față în față naționala Angliei, care este considerată una dintre principalele favorite la câștigarea turneului, și cea a Slovaciei, fosta adversară a României din grupe.

Euro 2024: Anglia - Slovacia 2-1. Anglia s-a calificat in sferturi si va evolua cu Elvetia pentru un loc in semifinale

Min. 120+3 - FINAL. ANGLIA s-a calificat în sferturi și va evolua cu Elveția pentru un loc în semifinale.

Min. 109 - Schimbare Slovacia. A ieșit Pekarik, a intrat Tupta.

Min. 109 - Cartonaș galben, Slovacia. Vavro, pentru un fault asupta lui Eze

Min. 106 - A început a doua repriză a prelungirilor.

Min. 106 - Dublă schimbare Anglia. A ieșit Bellingham, a intrat Gallagher.
A ieșit Kane, a intrat Konsa.

Min. 105+2 - Finalul primei reprize de extra-time.

Min. 105+1 - OCAZIE Slovacia! Pekarik, fundașul dreapta, a ratat din doi metri. A trimis peste transversală.

Min. 91 - GOOOL Anglia: 2-1, Kane și-a adus echipa în avantaj, după o fază de mare efect

Min. 91 - A început prima repriză de prelungiri.

Min. 90+8 - Finalul celor 90 de minute. Urmează două reprize de prelungiri

Min. 90+5 - GOOOL Anglia: 1-1, Bellingham! Starul lui Real Madrid a egalat după o execuție de mare efect.

Min, 90+4 - Schimbare Anglia. A ieșit Foden, a intrat Toney

Min. 90+3 - Schimbare Slovacia! A ieșit Schranz, a intrat Gyomber

Min. 84 - Schimbare Anglia. A ieșit Mainoo, a intrat Eze.

Min. 81 - Dublă schimbare Slovacia. A ieșit Duda, a intrat Benes.
A ieșit Kucka, a intrat Bero.

Min. 81 - BARĂ ANGLIA! Rice a șutat din apropierea liniei careului de 16 metri, dar mingea a lovit bara din dreapta porții. Balonul a revenit în teren, după care Kane a încercat o reluare, dar a lovit slab și s-a dus peste poartă.

Min. 78 - OCAZIE ANGLIA! Kane, de pe linia careului de 6 metri, a reluat cu capul foarte puțin pe lângă bara din dreapta porții, după o centrare perfectă a lui Foden.

Min. 77 - Cartonaș galben Slovacia, Pekarik

Min. 66 - Schimbare Anglia. A ieșit Trippier, a intrat Palmer.

Min. 61 - Dublă schimbare Slovacia. A ieșit Haraslin, a intrat Suslov A ieșit Strelec, a intrat Bozenik

Min. 55 - Ocazie Slovacia! Strelec a fost la un pas de a marca un gol antologic. Atacantul a profitat de o mare eroare de-a englezilor și a șutat la poartă de la aproximativ 50 de metri, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara din stânga porții.

Min. 50 - GOL ANULAT ANGLIA! Foden a îndeplinit o simplă formalitate, din trei metri, după o pasă la întâlnire a lui Trippier, dar atacantul lui City se afla în ofsaid.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+4 - Pauză.

Min, 45+1 - Cartonaș galben Slovacia: Skriniar

Min. 25 - GOOOL Slovacia: 0-1, Ivan Schranz! Fostul coleg al lui Stanciu, de la Slavia Praga, bine deschis în careu, a finalizat la colțul lung.

Min. 17 - Cartonaș galben Anglia, Bellingham. Pentru un fault.

Min. 13 - Cartonaș galben Slovacia: Kucka. A oprit un contraatac de-al englezilor. Recordul lui Istvan Kovacs, cel care a arătat 19 cartonașe galbene și două roșii la Cehia - Turcia 1-2 este în pericol.

Min. 7 - Cartonaș galben Anglia, Mainoo.

Min. 5 - Ocazie mare Slovacia. Hancko, din poziție bună, în interiorul careului, a trimis milimetric pe lângă bara din stânga porții.

Min. 3 - Cartonaș galben Anglia: Guehi, pentru un fault la Strelec. În cazul în care Anglia se va califica, fundașul nu va putea evolua cu Elveția, din cauza cumului de cartonașe.

Min. 1 - Lovitura de start le-a aparținut englezilor.

Partida Anglia-Slovacia se va juca pe Veltins Arena din Gelsenkirchen, iar partida va fi arbitrată o brigadă turcă condusă de Halil Umut Meler.

Echipele de start

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Guehi, Trippier - Mainoo, Rice, Saka - Bellingham, Foden, Kane
Rezerve: Shaw, Ramsdale, Konsa, Dunk, Gallagher, Toney, Gordon, Watkins, Bowen, Eze, Gomez, Henderson, Palmer, Wharton, Alexander-Arnold

Slovacia: Dubravka - Pekarik, Vavro, Skriniar, Hancko - Kucka, Lobotka, Duda - Schranz, Strelec, Haraslin
Rezerve: Obert, Rigo, Gyomber, Suslov, Tupta, Benes, Rodak, Hrosovsky, De Marco, Duris, Bero, Ravas, Sauer, Kosa, Bozenik.

Meciul dintre Anglia și Slovacia se anunță unul dezechilibrat, mai ales prin prisma diferenței majore de valoare care există între cele două loturi (156,4 milioane de euro - Slovacia vs. 1,52 miliarde de euro - Anglia), dar și a rezultatelor înregistrate până acum în meciurile directe.