28° ConstanÈ›a Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
28° ConstanÈ›a MarÈ›i, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

EURO 2024! Italia - Albania 2-1. Victorie cu emoții, în cursa pentru apărarea titlului

Mirela PASCAL 16 iunie 2024 | 00:00 1503

Italia, campioana europeană în exerciÈ›iu, a început, sâmbătă (15 iunie), marea aventură la EURO 2024, într-un meci contra Albaniei, în cadrul Grupei B. După un meci spectaculos, cu mari emoÈ›ii, Italia a învins Albania cu 2-1.

EURO 2024! Italia - Albania 2-1. Victorie cu emotii, in cursa pentru apararea titlului

Final de meci

Minutul 59 - Ocazie pentru Italia! Gianluca Scamacca îi pasează lui Federico Chiesa, care È™utează de la distanță medie, puÈ›in pe lângă poartă.

A început repriza secundă!

Final de repriză.

Minutul 33 - Ocazie pentru Italia! Davide Frattesi a preluat în interiorul careului È™i È™utează la colÈ›ul scurt, însă portarul împinge mingea în bară, cu o intervenÈ›ie senzaÈ›ională.

Minutul 16: Italia îÈ™i adjudecă al doilea gol. Nicolo Barella recuperează mingea la marginea careului È™i È™utează puternic, direct în colÈ›ul din stânga.

Minutul 10: Italia a egalat. Bastoni a înscris pentru 1-1, cu o lovitură de cap, în urma executării unei mingi de la colÈ›ul terenului.

Secunda 23: Albania a  marcat primul gol.  Eroare teribilă a unui italian, care îi oferă mingea lui Nedim Bajrami, iar albanezul a È™utat puternic, la colÈ›ul scurt.

A început partida!

Echipele de start

Italia: Donnarumma; Di Lorenzo, Bastoni, Bastoni, Calafiori, Dimarco; Barella, Jorginho; Chiesa, Frattesi, Pellegrini; Scamacca

Albania: Berisha; Berisha; Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj; Asllani, Ramadani, Bajrami; Seferi, Asani, Broja.

Italia È™i Albania vor încheia cea de-a doua zi a turneului final continental din Germania. În această seară, de la ora 22:00, în direct la PRO TV È™i VOYO, cele două selecÈ›ionate se vor înfrunta în cadrul Grupei B, pe Signal Iduna Park din Dortmund.

„Squadra Azzurra” este deÈ›inătoarea titlului după ce a învins Anglia la penalty-uri în finala de pe Wembley din 2021.