Anul XX Nr. 6839
21.5° Constanța Duminică, 1 Septembrie 2024 Anul XX Nr. 6839

FC Hermannstadt a reuşit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iaşi

Virgil STOIAN 31 august 2024 | 20:45 179

Echipa FC Hermannstadt a învins sâmbătă seara, pe teren propriu, scor 6-2, gruparea Poli Iaşi, în etapa a opta a Superligii. Sibienii au reuşit să realizeze scorul de până acum al campionatului.

FC Hermannstadt a reusit scorul campionatului, 6-2 cu Poli Iasi

Multe goluri la Sibiu, acolo unde gazdele de la Hermannstadt au condus cu 2-0 în minutul 9, după un început incredibil. Silviu Balaure a deschis scorul în minutul 3, iar Ronaldo Deaconu a făcut 2-0 în minutul 9. În minutul 23 a fost validat şi al treilea gol al meciului, reuşit de Ianis Stoica, cu patru minute mai devreme.

Scorul pauzei a fost însă 4-1 pentru gazde, Aurelian Chiţu înscriind şi el, în minutul 42, iar ieşenii au replicat prin Teixeira, în minutul 45+4

Silviu Balaure a reuşit dubla în minutul 58, pentru ca Robert Popescu să înscrie în minutul 78, scor 6-1. Până la final ieşenii au mai înscris odată, în minutul 82, prin Stefanovici, şi FC Hermannstadt a învins pe Poli Iaşi cu 6-2. Elevii lui Măldărăşanu au ajuns la 11 puncte şi sunt pe locul 5, în vreme ce Poli Iaşi este pe 13, cu 7 puncte.

FC HERMANNSTADT: Căbuz – Oroian, V. Găman, Ionuţ Stoica, Tiago Goncalves – A. Ivanov (Al. Luca 76) – S. Balaure (Neguţ 64), Murgia, R. Deaconu (Biceanu 64), Ianis Stoica (R. Popescu 76) – A. Chiţu (S. Buş 64). ANTRENOR: Marius Măldărăşanu

POLI IAŞI: Jesus Fernandez – Guilherme, Samayoa (C. Itu 29), Claudio Silva, Atanaskoski – Gouet (Miskovic 28) – A. Gheorghiţă (Stefanovic 60), M. Bordeianu, A. Roman, Teixeira (Tailson 61) – Kamberi (Harrison 70). ANTRENOR: Tony da Silva

Cartonaşe galbene: - / C. Itu 41, A. Gheorghiţă 45+6

Arbitri: Andrei Moroiţă – Alexandru Cerei, Ionuţ Traian Neacşu – Rareş Vidican

Arbitru VAR: Radu Petrescu – Vasile Marinescu

Observator: Marcel Savaniu