Anul XX Nr. 6808
19.7° Constanța Joi, 1 August 2024 Anul XX Nr. 6808

FCSB învinge Maccabi Tel Aviv și merge mai departe în Champions League

A.F. 1 august 2024 | 00:00 721

Maccabi Tel Aviv și FCSB se întâlnesc de la ora 21:00 în manșa secundă a turului al doilea din preliminariile UEFA Champions League. Meciul se joacă la Budapesta.

FCSB invinge Maccabi Tel Aviv si merge mai departe in Champions League

Echipele de start

Echipele de start pentru meciul dintre Maccabi Tel Aviv (Israel) şi FCSB, care are loc miercuri seara (21:00), pe Bozsik Arena din Budapesta, în manşa secundă a turului al doilea preliminar al Ligii Campionilor la fotbal:

Maccabi: 90. Roi Mishpati - 5. Idan Nachmias, 13. Raz Shlomo, 6. Tyrese Asante, 27. Ofir Davidzada - 42. Dor Peretz, 14. Joris van Overeem, 16. Gavriel Kanichowsky - 10. Dan Biton, 7. Eran Zahavi (căpitan), 20. Henry Addo. Antrenor: Zarko Lazetic.

Rezerve: 22. Ofek Melika, 50. Roei Amedi - 2. Avishay Cohen, 15. Yonas Malede, 18. Matan Hozez, 26. Nadav Niddam, 29. Sagiv Jehezkel, 30. Matan Baltaxa, 34. Saied Abu Farchi, 35. Shahar Rosen, 37. Roy Nawi, 55. Nir Bitton.

FCSB: 32. Ştefan Târnovanu - 2. Valentin Creţu, 5. Joyskim Dawa, 30. Siyabonga Ngezana, 33. Risto Radunovic - 8. Adrian Şut, 16. Mihai Lixandru - 15. Marius Ştefănescu, 27. Darius Olaru (căpitan), 25. Alexandru Băluţă - 11. David Miculescu. Antrenor: Elias Charalambous.

Rezerve: 99. Andrei Vlad - 3. Ionuţ Panţîru, 6. Denis Haruţ, 12. David Kiki, 18. Malcom Edjouma, 19. Daniel Popa, 20. Nana Antwi, 21. Vlad Chiricheş, 24. Wiliam Baeten, 29. Alexandru Musi, 42. Baba Alhassan, 70. Luis Phelipe.

Arbitru: Jeremie Pignard; arbitri asistenţi: Aurelien Drouet, Laurent Coniglio; al patrulea oficial: Mathieu Vernice (toţi din Franţa)

Arbitru video: Benoît Millot; arbitru asistent video: Bastien Dechepy (ambii din Franţa)

Observator UEFA pentru arbitri: Helmut Fleischer (Germania); Delegat UEFA: Christian Mutschler (Elveţia)

Minutul 2: Ocazie importantă pentru FCSB, o centrare a lui Radunovic a trecut prin fața porții israelienilor.

Minutul 5: David Miculesc ratează o ocazie imensă cu un șut din interiorul careului care trece puțin pe lângă poartă.

Minutul 10: FCSB continuă să domine partida dar fără să își creeze ocazii mari de gol.

Minutul 14: Darius Olaru s-a lovit puternic de un adversar și are nevoie de îngrijiri medicale.

Minutul 25: Israelienii au echilibrat partida.

Minutul 30: Maccabi începe să atace tot mai periculos poarta lui Târnovanu.

Minutul 37: Darius Olaru a expediat un șut superb de la 20 de metri, scos extrem de greu de portarul israelienilor.

Minutul 55: FCSB domină steril în repriza secundă.

Minutul 45: Sunt arătate 5 minute suplimentare pentru această repriză.

Pauză

Minutul 46: A început repriza secundă la Budapesta.

Minutul 60: Baetan a centrat periculos dar jucătorii FCSB-ului nu au ajuns pe traiectoria balonului.

Minutul 75: Maccabi a echilibrat partida.

Minutul 78: Daniel Popa irosește o șansă uriașă de gol. A reluat cu capul pe lângă poartă din centrul careului mic.

Minutul 82: Cartonaș galben pentru Joyskim Dawa, care a oprit o acțiune periculoasă a israelienilor.

Minutul 90: Cinci minute de prelungire pentru repriza a doua!

Minutul 90: Goooool FCSB! După un contraatac excelent, Daniel Popa i-a pasat lui Baeten, care a înscris din interiorul careului.

Min. 90: Cinci minute de prelungire pentru repriza a doua!

Min. 90+3: Cartonaș galben pentru Luis Phelipe.