Anul XX Nr. 6796
29.6° Constanța Sâmbătă, 20 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6796

FCSB, pas greșit în restanța cu Hermannstadt

Virgil STOIAN 23 septembrie 2023 | 00:00 1089

Hermannstadt și FCSB au remizat, scor 2-2, în cadrul etapei cu numărul 5 din SuperLiga României. Formația pregătită de Elias Charalambous a jucat din minutul 60 în inferioritate numerică.

FCSB, pas gresit in restanta cu Hermannstadt

Joyskim Dawa a fost eliminat la 2-1 pentru FCSB

FCSB a jucat joi restanța cu cei de la Hermannstadt, din etapa a cincea a SuperLigii României.

Formația antrenată de Elias Charalambous a luat doar un singur punct din acest duel, deși a condus cu 2-1.

După câteva ocazii uriașe ratate de ambele părți, a venit și deschiderea scorului.

Silviu Balaure l-a învins pe Ștefan Târnovanu (min 13), la o fază la care a fost servit perfect de Neguț.

Replica FCSB-ului a venit 15 minute mai târziu. Andrea Compagno a obținut o lovitură de la 11 metri și tot vârful roș-albaștrilor a transformat fără emoții de la punctul cu var.

Până la pauză, FCSB putea chiar trece la conducerea partidei, însă Octavian Popescu a ratat incredibil dintr-o poziție din care este mai greu să nu prinzi cadrul porții.

În a doua repriză, același Andrea Compagno a adus-o pe FCSB în avantaj, după ce a primit o centrare excelentă de la Crețu (min 48).

În minutul 60 al partidei, Joyskim Dawa a comis un fault în careu, iar centralul a acordat lovitură de la 11 metri și cartonaș roșu pentru fundașul oaspeților.

De la punctul cu var, Daniel Paraschiv a ratat, însă mingea a revenit la el și a restabilit egalitatea (min 63).

Oaspeții au mai avut câteva șanse bune spre final, însă sibienii au fost cel mai aproape să dea lovitura. Gabi Iancu a scăpat pe contraatac și a lovit bara porții lui Târnovanu.

FCSB rămâne pe primul loc și după acest meci și ajunge la cota 22 în actuala stagiune. Hermannstadt urcă pe locul 5 și acumulează 13 puncte, conform hotnews.ro.