Anul XX Nr. 6792
30.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

FCSB, ploaie de goluri în primul meci de la revenirea în UEFA Champions League

Virgil STOIAN 11 iulie 2024 | 00:00 478

FCSB s-a distrat în cel de-al doilea meci oficial al sezonului și s-a impus categoric pe terenul celor de la Virtus, scor 7-1 (manșa tur), în primul tur preliminar al UEFA Champions League.

FCSB, ploaie de goluri in primul meci de la revenirea in UEFA Champions League
Virtus – FCSB 1-7

Campioana României a făcut spectacol în prima manșă a primului tur preliminar al UEFA Champions League.

Venită după succesul din Supercupa României, echipa antrenată de Elias Charalambous a surclasat-o pe mult mai slab cotata Virtus.

Gruparea roș-albastră a rezolvat partida încă din prima repriză, după un hat-trick reușit de Darius Olaru (min 6, min 11 și min 37) și dubla lui Daniel Popa (min 22 și mi 27).

În a doua repriză, Charalambous a făcut mai multe modificări, cea mai inspirată fiind introducerea lui David Miculescu, care a marcat de două ori, în minutele 70 și 73.

Scorul final a fost stabilit de gazde, care au reușit să reducă din diferență prin Manuel Battistini (min 86).
Virtus – FCSB 1-7, în primul tur preliminar al UEFA Champions League

Final.

Min 86: Gol Virtus! Manuel Battistini reduce din diferență.

Min 73: GOL FCSB! Miculescu face dubla în trei minute.

Min 70: GOL FCSB! David Miculescu face 6-0.

Min 69: Daniel Popa este aproape de a face tripla, dar portarul gazdelor intervine fantastic.

Min 55: Ocazie FCSB. Phelipe, bine deschis de Antwi, în careul gazdelor, a șutat cu efect la colțul lung, milimetric pe lângă bara din stânga porții.

Min 46: Start în partea secundă.

Pauză.

Min 45: Prima repriză va fi prelungită cu două minute.

Min 37: GOL FCSB! Darius Olaru face tripla din pasa lui Daniel Popa.

Min 31: Malcom Edjouma trage peste poartă din marginea careului.

Min 27: GOOOOL FCSB! Daniel Popa face dubla.

Min 22: GOL FCSB! Daniel Popa reușește primul său gol la campioana României.

Min 13: Daniel Popa ratează șansa de a face 3-0.

Min 11: GOL FCSB! Darius Olaru face dubla cu un șut superb.

Min 6: GOL FCSB! Darius Olaru deschide scorul din penalty.

Min 2: FCSB ratează prima ocazie. Băluță este blocat excelent de portarul advers.

Min 1: A început partida.

Echipele de start:

Virtus: Passaniti – Pupeschi, Rinaldi, De Lucia – Battistini, Montanari, Golinucci, Sabato – Buonocunto, Vallocchia – Benincasa.

Rezerve: De Angelis, Gentillini, Piovaccari, Lombardi, Tortori, Gori, Muggeo, Ceccaroli, Angeli, Ciacci, Rizzo.

Antrenor: Luigi Bizzotto

FCSB: Târnovanu – Crețu, Haruț, Ngezana, Kiki – Edjouma, Șut – Băluță, Olaru, Phelipe – D. Popa.

Rezerve: Vlad, Dawa, Miculescu, Lixandru, Antwi, Radunovic, Alhassan.

Antrenor: Elias Charalambous
De știut:

AC Virtus, club înființat în 1964, a câștigat în acest an primul titlu de campioană din istorie. Mai are două trofee în palmares, Cupa și Supercupa în 2023.

Partida dintre Virtus și FCSB se va juca pe San Marino Stadium din Serravalle și va fi arbitrată de bosniacul Antoni Bandic. Arena construită în 1969 are o capacitate de 6.664 de locuri.

În cazul unei calificări, FCSB va da în turul al doilea de Maccabi Tel Aviv, campioana din Israel.

FCSB nu se va putea baza pe 5 fotbaliști. Este vorba de suspendații Vlad Chiricheș și Marius Ștefănescu, dar și de accidentații Octavian Popescu și Alexandru Pantea, în timp ce Alexandru Musi va fi suspendat.