Anul XX Nr. 6809
27.1° Constanța Vineri, 2 August 2024 Anul XX Nr. 6809

Fotbal: Alexandru Maxim, decisiv pentru Gaziantep în campionatul Turciei

Replica API 29 decembrie 2021 | 23:31 643

Mijlocaşul român Alexandru Maxim a golul prin care echipa sa, Gaziantep FK, s-a impus la limită în deplasare, cu scorul de 1-0, în faţa formaţiei Rizsepor, duminică, în cadrul etapei a 19-a a campionatului de fotbal al Turciei.

Maxim, aflat la cea de-a patra sa reuşită în actuala ediţie din Super Lig, a adus victoria lui Gaziantep în urma unei lovituri de la 11 m pe care a transformat-o în finalul primei reprize (44). El a fost înlocuit în minutul 89, scrie Agerpres.

Fundaşul Alin Toşca a fost la rândul său titular la Gaziantep şi a rămas pe teren până la finalul jocului.

În urma acestui succes, Gaziantep a urcat pe locul al nouălea în clasament, la egalitate de puncte (28) cu ocupanta poziţiei a opta, Alanyaspor.

Gotzepe - Adana Demirspor 1-1

Tot duminică mai sunt programate meciurile Fenerbahce - Yeni Malatyaspor, Kayserispor - Sivasspor şi Konyaspor - Beşiktaş Istanbul.

În clasament conduce Trabonspor, 46 puncte, urmată de Konyaspor, 36 puncte, Istanbul Başakşehir, 33 puncte, Haayspor, 32 puncte, Adana Demirspor, 30 puncte, Fenerbahce, 29 puncte etc.