Anul XX Nr. 6792
32.7° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Fotbal: Anderlecht, învingătoare în campionatul Belgiei

A.F. 12 octombrie 2022 | 00:00 301

Anderlecht, una din adversarele lui FCSB în Grupa B din Europa Conference League, s-a impus cu scorul de 3-1 pe terenul lui KV Mechelen într-un meci disputat duminică în etapa a 11-a a campionatului de fotbal al Belgiei.

Sursa foto: (c) KV Mechelen/facebook.com

Anderlecht a jucat slab în prima repriză şi a fost condusă după ce Jordi Vanlerberghe a transformat un penalty în minutul 15, însă a arătat mai bine în actul secund şi a trecut în avantaj graţie dublei reuşite de tânărul Mario Stroeykens, aflat la primele goluri din carieră (46, 67), comentează site-ul radioteleviziunii RTBF. Fabio Silva a stabilit scorul final în minutul 71, citează Agerpres.

Echipa din Bruxelles a urcat provizoriu pe poziţia a 7-a a clasamentului, cu 16 puncte, la 4 puncte de locul 4.

Antrenorul Felice Mazzu, care a fost contestat de fani după rezultatele slabe din ultima perioadă, a folosit duminică următorii jucători: Hendrik van Crombrugge - Zeno Debast, Wesley Hoedt (Mario Stroeykens, 46), Hannes Delcroix - Michael Murillo, Yari Verschaeren (Kylian Sardella, 87), Amadou Diawara, Lior Refaelov (Kristian Arnstad, 68), Moussa N'Diaye - Fabio Silva (Benito Raman, 86), Julien Duranville (Francis Amuzu, 30).

Anderlecht este pe locul 2 în grupa sa din Europa Conference League, cu 4 puncte, la 5 puncte de liderul West Ham. Echipa daneză Silkeborg IF ocupă locul 3, cu 3 puncte, în timp ce FCSB este lanterna roşie, cu un singur punct.