Anul XX Nr. 6794
27.4° ConstanÈ›a Joi, 18 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6794

Fotbal: Aston Villa a ratat şansa de a urca pe primul loc în Premier League

A.F. 25 decembrie 2023 | 00:00 532

Aston Villa a ratat ÅŸansa de a urca pe primul loc în Premier League după ce nu a reuÅŸit vineri decât o remiză, 1-1 acasă cu modesta Sheffield United, în primul meci din etapa a 18-a.

Fotbal: Aston Villa a ratat sansa de a urca pe primul loc in Premier League

Aston Villa, care câÅŸtigase precedentele cincisprezece meciuri de campionat pe teren propriu, s-a văzut condusă după golul reuÅŸit în minutul 87 de Cameron Archer (87). Italianul Nicolo Zaniolo, introdus în minutul 81, a egalat în minutul 90+7.

Echipa din Birmingham a urcat provizoriu pe poziÅ£ia a doua a clasamentului, cu 39 de puncte, la egalitate de puncte cu liderul Arsenal Londra, care va juca sâmbătă pe terenul lui Liverpool, ocupanta locului 3, ce are un punct mai puÅ£in.

Manchester City, locul 4, cu 34 de puncte, nu va evolua în acest weekend după ce a câÅŸtigat vineri Cupa Mondială a Cluburilor, învingând în finală echipa braziliană Fluminense (4-0) în Arabia Saudită.

Sheffield United, cu 9 puncte, a urcat pe locul 19, penultimul, devansând-o pe Burnley, citează Agerpres.