Anul XX Nr. 6799
29.9° Constanța Marți, 23 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6799

Fotbal: Benzema a reuşit un hat-trick în şapte minute pentru Real Madrid

A.F. 4 aprilie 2023 | 00:00 634

Atacantul francez Karim Benzema, câştigătorul Balonului de Aur în 2022, a reuşit un hat-trick în mai puţin de şapte minute pentru Real Madrid, în partida câştigată pe teren propriu, cu scorul de 6-0, în faţa formaţiei Valladolid, în etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Fotbal: Benzema a reusit un hat-trick in sapte minute pentru Real MadridKarim Benzema

Madrilenii au deschis scorul prin Rodrygo, în minutul 22, iar apoi a ieşit la rampă Benzema, care a punctat la rândul său în minutele 29, 32 şi 36. După pauză, gazdele au mai înscris de două ori, prin Marco Asensio (72) şi Lucas Vazquez (90+1).

Benzema, în vârstă de 35 de ani, a ajuns la un total de 14 goluri în actuala ediţie din La Liga graţie triplei de duminică, ocupând locul secund în clasamentul golgheterilor, după polonezul Robert Lewandowski (FC Barcelona/17 goluri).

Real Madrid ocupă locul secund în clasament, la 12 puncte distanţă de liderul FC Barcelona, care s-a impus sâmbătă, cu 4-0, pe terenul "lanternei roşii" Elche, într-un meci în care Lewandowski a reuşit o dublă, citează Agerpres.

Rezultate

Vineri
Mallorca - Osasuna Pamplona 0-0

Sâmbătă
Girona - Espanyol Barcelona 2-1
Au marcat: Arnau Martinez (53), Stuani (88 - penalty), respectiv Braithwaite (74).

Athletic Bilbao - Getafe 0-0

Cadiz - Sevilla FC 0-2
Au marcat: Ocampos (51), En-Nesyri (74).

Elche - FC Barcelona 0-4
Au maract: Lewandowski (20, 66), Fati (56), Ferran Torres (70).

Duminică
Celta Vigo - Almeria 2-2
Au marcat: Seferovic (10), Carles Perez (42), respectiv Babic (7), Puigmal (32).

Real Madrid - Valladolid 6-0
Au marcat: Rodrygo (22), Benzema (29, 32, 36), Marco Asensio (72), Lucas Vazquez (90+1).

Villarreal - Real Sociedad 2-0
Au marcat: Parejo (77 - penalty), Nicolas Jackson (81).

Atletico Madrid - Betis Sevilla 1-0
A marcat: Angel Correa (86).