Anul XX Nr. 6795
33.4° Constanța Vineri, 19 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6795

Fotbal: Campioana Farul, învinsă de FC Voluntari cu 4-2, în Superligă

A.F. 27 noiembrie 2023 | 00:00 873

Farul Constanţa, campioana en titre, a fost învinsă fără drept de apel de FC Voluntari, cu scorul de 4-2 (3-0), sâmbătă seara, în deplasare, în etapa a 17-a a Superligii de fotbal.

Fotbal: Campioana Farul, invinsa de FC Voluntari cu 4-2, in Superligasursa foto: Farul Constanța/facebook.com

Ilfovenii aveau 3-0 la pauză, după o repriză senzaţională, marcând pe contraatac prin Robert Popescu (10), din pasa lui Andrei Dumiter, care apoi a reuşit o dublă (22, 37).

Rivaldinho, intrat la pauză, a reuşit să reducă din diferenţă la scurt timp (47), dar Dan Sîrbu (55), introdus şi el la pauză, şi-a trimis mingea în proprie poartă, la un corner şi astfel s-a refăcut ecartul.

Brazilianul Rivaldinho a marcat şi al doilea gol al oaspeţilor (64), care nu au reuşit mai mult, în ciuda eforturilor.

Farul a primit patru goluri într-un meci pentru a doua oară în acest campionat, după 0-4 cu FC U Craiova, în Bănie.

Farul nu a mai câştigat de şase etape, în care are patru egaluri şi două eşecuri. FC Voluntari e neînvinsă de trei etape, în care are două victorii şi un egal, scrie Agerpres.

FC Voluntari - FCV Farul Constanţa 4-2 (3-0), Stadion ''Anghel Iordănescu'' - Voluntari

Au marcat: Robert Popescu (10), Andrei Dumiter (22, 37), Dan Sîrbu (55, autogol), respectiv Rivaldinho (47, 64).
Arbitru: Marcel Bîrsan (Bucureşti); arbitri asistenţi: Mircea Mihail Grigoriu (Bucureşti), Ciprian Florin Danşa (Satu Mare); al patrulea oficial: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti)
Arbitru video: Sorin Costreie (Voluntari); arbitru asistent video: Cosmin Vatamanu (Bucureşti)
Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF