Anul XX Nr. 6792
33.4° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Fotbal: Echipa Statelor Unite a câştigat Liga Naţiunilor CONCACAF

Replica API 8 iunie 2021 | 00:00 796

Selecţionata de fotbal a Statelor Unite a câştigat prima ediţie a Ligii Naţiunilor CONCACAF, învingând cu scorul de 3-2, după prelungiri, reprezentativa Mexicului, în finala turneului Final Four al acestei competiţii rezervate ţărilor din America Centrală, America de Nord şi Caraibe, disputată duminică la Denver (Colorado), în faţa a peste 34.000 de spectatori, scrie Agerpres.

Americanii au obţinut victoria graţie golului marcat din penalty în minutul 114 de Christian Pulisic, care a cucerit la sfârşitul lunii trecute trofeul Ligii Campionilor cu Chelsea Londra.

Arbitrul întâlnirii, panamezul John Pitti, a dictat lovitura de la 11 metri după consultarea VAR, considerând că fundaşul mexican Carlo Salcedo l-a faultat pe Pulisic în interiorul careului.

Celelalte goluri ale partidei au fost marcate de Giovanni Reyna (27) şi Weston McKennie (82) pentru învingători, respectiv Jesus Corona (2) şi Diego Lainez (79).

Ultimele 40 de minute ale meciului au fost marcate de întreruperi, aruncări de obiecte pe teren de către suporteri şi eliminarea selecţionerului Mexicului, Gerardo Martino, în minutul 113, după ce a intrat pe suprafaţa de joc. De asemenea, jocul a fost întrerupt timp de trei minute, în urma unor scandări homofobe ale fanilor mexicani, informează EFE.

În meciul pentru stabilirea ocupantei locului al treilea, naţionala Hondurasului a dispus de Costa Rica cu 5-4 la loviturile de departajare. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal, 2-2.

În finala Ligii Naţiunilor CONCACAF au evoluat formaţiile:

Statele Unite: Zack Steffen (Ethan Horvath, 69 ) - Mark McKenzie, John Brooks, Tim Ream (Sebastián Lletget, 85) - DeAndre Yedlin (Reggie Cannon, 105+1), Weston McKennie, Kellyn Acosta, Serguińo Dest (Tim Weah, 60) - Gio Reyna (Brenden Aaronson, 84), Josh Sargent (Jordan Siebatcheu Pefok, 68), Christian Pulisic. Selecţioner: Gregg Berhalter.

Mexic: Guillermo Ochoa - Uriel Antuna (Diego Lainez, 78), Nestor Araujo, Edson Alvarez, Hector Moreno (Carlos Salcido, 100), Jesus Gallardo - Hirving Lozano, Hector Herrera (Andres Guardado, 100), Carlos Rodríguez (Luis Romo, 66), Luis Rodríguez - Jesus Corona (Henry Martín, 66). Selecţioner: Gerardo Martino.