Anul XX Nr. 6792
28° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Fotbal: FC Botoşani - Oţelul Galaţi 2-3, în Superligă

A.F. 16 iulie 2024 | 00:00 79

Oţelul Galaţi a învins-o în deplasare pe FC Botoşani cu scorul de 3-2 (1-1), luni, în prima etapă a ediţiei 2024-2025 a Superligii de fotbal.

Fotbal: FC Botosani - Otelul Galati 2-3, in Superliga

Desfăşurarea unui meci cu răsturnări de situaţii şi cu destule ocazii mari, de ambele părţi, a fost afectată de caniculă, la ora jocului fiind aproape 40 de grade Celsius.

Oţelul a deschis scorul prin Alexandru Pop, care a finalizat un contraatac în minutul 6. FC Botoşani a egalat prin Friday Adams, în minutul 33, după un corner la care defensiva oaspeţilor nu a fost atentă.

Sebastian Mailat le-a adus pe gazde în avanataj în minutul 56. Oţelul, finalista ultimei ediţii a Cupei României, a înscris două goluri foarte asemănătoare, în minutele 65 şi 67, prin Diego Zivulic, cu lovitură de cap în urma unor cornere.

Bogdan Andone, antrenorul gazdelor, a fost eliminat în minutul 84 după ce a protestat vehement împotriva unei decizii a arbitrului, scrie Agerpres.

AFC Botoşani - ASC Oţelul Galaţi 2-3 (1-1), Stadion Municipal - Botoşani

A marcat: Friday Adams (33), Sebastian Mailat (56), respectiv Alexandru Pop (6), Diego Zivulic (65, 67)
Arbitru: Cristian Moldoveanu (Sfântu Gheorghe - Covasna); arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe - Covasna); al patrulea oficial: Sorin Vadana (Cluj-Napoca)
Arbitru video: Sorin Costreie (Voluntari); arbitru asistent video: Vlad Baban (Iaşi)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Marin Barbu (Bixad) - LPF
Cartonaş roşu: Bogdan Andone (antrenor FC Botoşani, 84)