Anul XX Nr. 6797
22.9° Constanța Duminică, 21 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6797

Fotbal feminin: Spania, în sferturile de finală la CM 2023

A.F. 7 august 2023 | 00:00 569

Naţionala feminină de fotbal a Spaniei a învins sâmbătă cu scorul de 5-1 (4-1) reprezentativa similară a Elveţiei, în optimile de finală ale CM feminin 2023, pe Eden Park din Auckland, şi s-a calificat pentru prima dată în sferturile acestei competiţii, scrie AFP.

Fotbal feminin: Spania, in sferturile de finala la CM 2023

Pentru iberice au marcat Aitana Bonmati (5,36), Alba Redondo (17), Laia Codina (45) şi Jennifer Hermoso (70), Elveţia beneficiind, în minutul 11, de autogolul Laiei Codina.

Spania va juca în runda următoare cu învingătoarea dintre Olanda şi Africa de Sud, meci care va avea loc duminică la Sydney.

CM de fotbal feminin 2023 este găzduit în comun de Australia şi Noua Zeelandă, citează Agerpres.