Anul XX Nr. 6792
28° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Fotbal: Fiorentina şi Napoli au remizat în Serie A

a 19 mai 2024 | 00:00 120

Echipele Fiorentina şi SSC Napoli au terminat la egalitate, 2-2, în primul meci al etapei a 37-a (penultima) a campionatului de fotbal al Italiei, disputat vineri seară la Florenţa.

Fotbal: Fiorentina si Napoli au remizat in Serie A

Napoli a deschis scorul prin Amir Rrahmani (8), însă gazdele au întors rezultatul până la pauză, graţie golurilor lui Cristiano Biraghi (40) şi M'Bala Nzola (42). Oaspeţii au mai marcat încă o dată în repriza secundă, prin Hvicia Kvaraţhelia (57).

Câştigătoarea titlului de campioană în sezonul trecut, Napoli se pregăteşte să încheie un sezon dezastruos, fiind pe punctul de a rata calificarea în viitoarea ediţie a cupelor europene.

Napolitanii ocupă locul al nouălea în clasament, la două puncte distanţă de Fiorentina, aflată pe poziţia a opta, ultima care asigură participarea la competiţiile continentale, având şi o partidă mai puţin disputată.

Gruparea "viola" urmează să evolueze pe 29 mai în finala Europa Conference League, împotriva grecilor de la Olympiakos Pireu.

Duminică sunt programate partidele Sassuolo - Cagliari, Monza - Frosinone, Udinese - Empoli, Inter Milano - Lazio Roma şi AS Roma - Genoa.

Echipa se va încheia luni, cu întâlnirile Salernitana - Hellas Verona şi Bologna - Juventus Torino, scrie Agerpres.