Anul XX Nr. 6803
26.3° Constanța Sâmbătă, 27 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6803

Fotbal: Guardiola dezminte existenţa unei clauze de eliberare în contractul lui Haaland cu Manchester City

A.F. 7 octombrie 2022 | 00:00 259

Antrenorul Pep Guardiola a dezminţit informaţiile referitoare la existenţa unei clauze de eliberare în contractul norvegianului Erling Haaland, după ce atacantul vedetă al echipei Manchester City a marcat alte două goluri în acest debut de sezon, miercuri seară, în partida cu FC Copenhaga (5-0) din Liga Campionilor la fotbal, informează DPA.

Pep Guardiola

După hat-trick-ul reuşit împotriva rivalei Manchester United, duminică în campionatul Angliei, Haaland a ieşit din nou la rampă şi a punctat de două ori în prima repriză a meciului cu danezii, ajungând la un total de 19 goluri în 12 partide disputate de la debutul acestui sezon, în toate competiţiile (14 în Premier League şi 5 în Champions League), citeste Agerpres.

Ziua de miercuri a început însă cu zvonurile venite din Spania, referitoare la o clauză în contractul lui Haaland, care i-ar permite norvegianului să plece la Real Madrid în 2024, însă Guardiola a negat existenţa acesteia.

"Nu este adevărat. Nu are o clauză de eliberare pentru Real Madrid sau pentru orice altă echipă'', a declarat antrenorul lui Manchester City.

"Nu putem controla zvonurile şi oamenii care vorbesc. Îmi fac mereu griji despre cea ce putem controla. Ceea ce este important e că s-a adaptat foarte bine, avem sentimentul că el este fericit aici. Vom încerca să-i facem fericiţi şi pe el şi pe toţi cei care vor să rămână. Ce va fi în viitor, nimeni nu ştie. Dar este fericit, s-a integrat perfect, este incredibil de iubit şi acesta este cel mai important lucru", a adăugat Guardiola.

Tehnicianul spaniol a mai spus că decizia de a-l înlocui pe Haaland cu Cole Palmer la pauza meciului cu FC Copenhaga nu a fost planificată dinainte, dar a profitat de proporţiile scorului (3-0 pentru City cu cinci minute înainte de pauză), pentru a-i oferi un respiro norvegianului înaintea meciului de sâmbătă cu Southampton, din campionatul Angliei.