32.7° Constanța Mar., 16 Iul. 2024
Anul XX Nr. 6792
32.7° Constanța Marți, 16 Iulie 2024 Anul XX Nr. 6792

Fotbal: Guineea Ecuatorială, în sferturile de finală ale CAN 2022, după victoria la penalty-uri cu Mali

Replica API 28 ianuarie 2022 | 00:00 485

Selecţionata de fotbal a Guineei Ecuatoriale s-a calificat, surprinzător, în sferturile de finală ale Cupei Africii pe Naţiuni din Camerun, după ce a învins una dintre favorite, Mali, cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare, miercuri seara, la Limbe, într-un meci în care scorul a fost 0-0 atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri, scrie Agerpres.

Eroul Guineei Ecuatoriale a fost portarul Jesus Owono (20 ani), care a apărat două şuturi din punctul cu var, ducându-şi echipa în lupta pentru a doua sa semifinală continentală din istorie, după cea din 2015.

Mali a dominat jocul şi şi-a creat numeroase ocazii de gol, dar nu a reuşit să concretizeze.

Pentru învingători au transformat Belima, Akapo, Buyla Sam, Coco-Bassey Oubina, Iban Saalvador şi Eneme, iar Nsue şi Ganet au ratat. De la malieni au înscris Adama Noss Traore, Djenepo, El Bilal Toure, Aliou Dieng şi Mohamed Camara, iar Massadio Haidara, Hamari Traore şi Falaye Sacko au ratat.

Guineea Ecuatorială a completat tabloul sferturilor de finală, urmând să înfrunte duminică Senegalul.

Mali - Guineea Ecuatorială 0-0, după prelungiri; 5-6, la loviturile de departajare

Au executat în ordine loviturile de departajare: Emilio Nsue 0-0 (ratare), Adama Noss Traore 1-0 (gol), Ruben Belima 1-1 (gol), Moussa Djenepo 2-1 (gol), Carlos Akapo 2-2 (gol), Massadio Haidara 2-2 (ratare), Jannick Buyla Sam 2-3 (gol), Hamari Traore 2-3 (ratare), Pablo Ganet 3-3 (ratare), El Bilal Toure 3-3 (gol), Saul Coco 3-4 (gol), Aliou Dieng 4-4 (gol), Iban Salvador 4-5 (gol), Mohamed Camara 5-5 (gol), Santiago Eneme 5-6 (gol), Falaye Sacko 5-6 (ratare).